Sklep
Wyjaśnijmy, co kryje się pod pojęciem „obuwie zawodowe i bezpieczne”. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu używano tylko terminu „obuwie ochronne” w odniesieniu do obuwia zaliczanego do środków ochrony indywidualnej. Od pewnego czasu jednak, odkąd przyjęliśmy zasady postępowania obowiązujące w krajach UE, w terminologii przedmiotu pojawiły się wspomniane 2 terminy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla jego zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. W myśl tych samych przepisów pracodawca powinien również dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w polskich normach. W tym miejscu możnaby zadać pytanie: Czy zawsze pracodawca i sam pracownik, a niekiedy też i producent obuwia roboczego i ochronnego właściwie rozróżniają obydwa wymienione rodzaje obuwia? Zdarza się też, że obuwie jest nazywane jednocześnie obuwiem ochronnym i roboczym.
Agnieszka StefkoCentralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Czy kolor różowy lub seledynowy obuwia medycznego jest dopuszczalny w służbie zdrowia ?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Czy pracownicy magazynu wysokiego składowania, po którym poruszają się wózki czołowe, powinni chodzić w butach z noskiem stalowym w celu zabezpieczenia kończyn dolnych?
Adam PościkZakład Ochron OsobistychCentralnego Instytutu Ochrony Pracy- Państwowego Instytutu Badawczego
Kiedy pracownika należy wyposażyć w obuwie ochronne ze stalowym noskiem?
Adam Pościk asystent w Zakładzie Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone