Sklep
Zadośćuczynienie nie przysługuje poważnie poszkodowanym członkom rodziny pracownika, który przeżył wypadek przy pracy, nawet w sytuacji, gdy szkody członków rodziny mają związek z wypadkiem przy pracy tego pracownika – tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.
Michał Culepa
W ubiegłym miesiącu weszły w życie znaczące zmiany w zakresie rozpoznawania spraw cywilnych, w tym również przed sądem pracy. Każdy pracodawca powinien wiedzieć jak teraz przebiega postępowanie sądowe. Brak wiedzy na ten temat może mieć bardzo negatywne skutki procesowe. Zobacz, na jakie zmiany powinieneś być przygotowany jako pracodawca.
Rafał Krawczyk
Z tego artykułu dowiesz się:
Niebawem Sąd Najwyższy rozstrzygnie kwestię, czy pracodawca odpowiada za problemy zdrowotne bliskich poszkodowanego w wypadku przy pracy pracownika. Odpowiedź na pytanie prawne skierowane w tej kwestii do SN może wpłynąć na rozszerzenie odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawców. Poznaj podstawy roszczenia, które może wpłynąć na uprawnienia najbliższej rodziny poszkodowanego pracownika.
Pracownik w 2016 roku uległ wypadkowi przy pracy. Po zakończeniu postępowania nie zdecydował się stanąć na komisję ZUS. W 2018 roku odszedł na emeryturę jednak stan jego zdrowia się pogorszył i jest to związane, jak utrzymuje, z zaistniałym w 2016 roku wypadkiem przy pracy. Obecnie chce stanąć na komisję lekarską ZUS. Czy przekazanie dokumentacji do ZUS odbywa się za pośrednictwem pracodawcy, u którego nastąpił wypadek, czy też pracownik ma występować sam do ZUS z pominięciem byłego zakładu pracy?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Ustalając uszczerbek na zdrowiu w celu określenia kwoty jednorazowego odszkodowania od ZUS podstawą do jego określenia powinna być całość dokumentacji medycznej tworzonej od chwili wypadku, także w innych sprawach dotyczących tego zdarzenia, a nie tylko bieżące badania lekarza orzecznika ZUS czy biegłych sądowych - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 30 stycznia 2019 r. sygn. II PK 194/17.
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Szkoda powstała, w wyniku wypadku przy pracy, z tytuł utraty całkowitej lub częściowej zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli nastąpiło zwiększenie potrzeb lub zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość nie powinna być oceniana abstrakcyjnie, ale konkretnie poprzez określenie gospodarczych następstw danego wypadku – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 marca 2015 r., sygn. akt II PK 116/14.
Aneta Mościcka
Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 roku będą obowiązywały nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wyniesie 704 zł.
Czy w przypadku wypadku przy pracy, uznanego przez pracodawcę, a spowodowanego w sposób umyślny przez pracownika płatność zasiłku chorobowego wynosi 100%? Czy poszkodowanej należy się odszkodowanie z ZUS?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Funkcję naprawienia szkody wypełnia odszkodowanie, natomiast zadośćuczynienie spełnia funkcję łagodzącą za doznaną, niewymierną materialnie krzywdę (wyrok Sądu Najwyższego z 12 października 1999 r., II UKN 141/99).
Pracownik zgłosił wypadek w drodze z pracy do domu. Na miejsce zdarzenia wezwano karetkę pogotowia, która zabrała poszkodowanego do szpitala i po udzieleniu pomocy medycznej wydana została karta informacyjna. Świadkiem wypadku był ochroniarz, który wezwał karetkę pogotowia. Pracownik miał się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu po ewentualne zwolnienie L-4. Czy jeżeli takie zwolnienie nie zostanie wystawione, to po sporządzeniu karty wypadku pracownik ma prawo do odszkodowania z tytułu doznanego urazu? Jeżeli tak, to od kogo i jakie trzeba złożyć dokumenty oraz kto je ma złożyć - poszkodowany czy pracodawca?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Rok temu pracownik uległ wypadkowi na terenie zakładu w wyniku czego doznał urazu w postaci otarcia skóry lewego policzka i lewej strony nosa. Nie otrzymał zwolnienia lekarskiego. Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów złożył wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Jednak zakład pracy do tej pory nie otrzymał żadnego orzeczenia z wypisami od lekarza orzecznika ZUS. Czy to możliwe, że jest to spowodowane tym, że pracownik nie otrzymał odszkodowania, o które się ubiegał?
Anna M. Błażejczykspecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Po zaistniałym wypadku przy pracy wdrożono odpowiednie postępowanie, w wyniku którego pracownik otrzymał odszkodowanie z ZUS oraz wypłacono mu odpowiedni po wypadku zasiłek chorobowy. W kilka miesięcy później u pracownika stwierdzono znaczne pogorszenie stanu zdrowia mające ścisły związek z zaistniałym wcześniej wypadkiem przy pracy. Czy w takim przypadku służba bhp powinna wdrożyć dodatkowe postępowanie i jakie są w takiej sytuacji prawa i obowiązki poszkodowanego pracownika.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone