Sklep
Prowadzenie samochodu, w celu wykonywania czynności związanej z działalnością gospodarczą, w stanie nietrzeźwości przez poszkodowanego ubezpieczonego prowadzącego taką działalność i spowodowanie wypadku, w którym poniósł śmierć, nie oznacza, że został zerwany związek pomiędzy działalnością i zdarzeniem powodującym wypadek. W takiej sytuacji uprawnionym należy się jednorazowe odszkodowanie – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 2018 r., sygn. akt III UK 21/17.
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Jeżeli pracownik wykonuje obowiązki pracownicze w stanie nietrzeźwości, wówczas świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują mu tylko wtedy, gdy – będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych – przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lipca 2011 r., sygn. akt I UK 46/11.
Pracownik uległ wypadkowi spadł mu na stopę element zdejmowany z półki i złamał paliczek. Zespół powypadkowy stwierdził, że poszkodowany w momencie zdarzenia nie miał butów roboczych z podnoskiem na nogach, które otrzymał od pracodawcy jako odzież roboczą. Zespół powypadkowy stwierdził, że przyczyną i skutków wypadku przy pracy było nieużywanie obuwia roboczego. ZUS nie chce przyznać odszkodowania. Czy zespół wypadkowy postąpił słusznie i czy ZUS miał prawo odstąpić odmówić przyznania odszkodowania?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Prawo do świadczenia – jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy – przysługujące ubezpieczonemu (osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą) może ulec przedawnieniu. Jednak sześciomiesięcznym termin biegu przedawnienia prawa do jednorazowego odszkodowania może ulec zawieszeniu – takie jest zdanie Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem z 11 marca 2015 r., sygn. akt III UK 149/14.
Aneta Mościcka
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone