Sklep
Ochrona pracownika obejmuje czynności podejmowane zwykle w podróży służbowej, w tym także związane z uzasadnionym poszukiwaniem pomocy lekarskiej. Przyczyną zewnętrzną wypadku w czasie podróży służbowej, może być także niezapewnienie przez pracodawcę należytej opieki medycznej pracownikowi – orzekł Sąd Najwyższy.
Anna Słowińska prawnik
Już 1/3 Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niezdrowa dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Sprawdź, jak pracodawcy mogą pomóc pracownikom dbać o kondycję i przeciwdziałać najważniejszym problemom zdrowotnym.
Ministerstwo Zdrowia obiecuje przyjrzeć się bliżej przepisom regulującym kwestie profilaktycznej opieki medycznej nad pracowniami. To wszystko za sprawą interpelacji jednej z Posłanek, która kierując zapytania do resortu zdrowia zwraca uwagę na te same kwestie co NIK i PIP w swoich sprawozdaniach z kontroli. Chodzi m.in. o brak możliwości zapoznania się organów kontrolnych z kopią skierowania na badanie wystawiane przez pracodawcę.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Czy pracodawca jest zobowiązany zawrzeć umowę z lekarzem dotyczącą badań profilaktycznych, oraz opieką nad zakładem?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
76% firm w Polsce podejmuje już działania na rzecz zdrowia pracowników. Tak wynika z najnowszego raportu „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany”. Nie mniej jednak usprawnienie modelu opieki zdrowotnej i profilaktycznej to nadal istotne wyzwanie stojące zarówno przed pracodawcami, jak i instytucjami państwowymi. Zobacz, co jeszcze pokazują wyniki raportu i kto podejmie debatę na ten temat.
Przyczyną zewnętrzną zdarzenia, pozwalającą (po spełnieniu pozostałych przesłanek) na jego kwalifikowanie jako wypadku przy pracy, jest niezapewnienie przez pracodawcę należytej opieki medycznej pracownikowi, zwłaszcza w czasie podróży służbowej, także wówczas, gdy nie było to związane z zawinieniem pracodawcy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 sierpnia 2014 r., sygn. akt II UK 518/13.
Aneta Mościcka
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone