Sklep
Zapewnienie odpowiednich warunków zawiązany z bezpieczeństwem i higieną pracy jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy i ciąży na nim niezależnie od jego kondycji finansowej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 4 czerwca 2008 roku sygn. akt. II SA/Ol 239/08. Natomiast praca w kontakcie z czynnikiem biologicznym wymaga zapewnienia pracownikom pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w miejscu jej wykonywania.
Anna Słowińska
Prawnik
Jak powinny być zorganizowane pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla pracowników w zakładzie pogrzebowym, gdzie znajduje się również prosektorium. Pracownicy po skończonej sekcji zwłok (przeprowadzanej przez lekarza) zajmują się dalszymi czynnościami ( mycie, ubieranie, kosmetyka ciała oraz sprzątanie tego pomieszczenia). Ponadto pracownicy zajmują się przygotowaniem ciała (bez sekcji zwłok) do obrządku oraz pracami przygotowawczymi na miejscu pochówku ( np. kopanie, ekshumacje). Lekarz zatrudniony jest na umowę zlecenia. Pracownicy na umowę o pracę. Czy musi być zorganizowana szatnia przepustowa ze względu na czynniki biologiczne? Czy pracownikowi może być przydzielona jedynie szafka podwójna na odzież własną i odzież roboczą?
Jan Pióro
6 września 2011 r. wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 4 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 173, poz. 1034). Od tej daty palarnie nie są już pomieszczeniami higienicznosanitarnymi.
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący sięw zakresie prawa pracyoraz bezpieczeństwa i higieny pracy
1 września 2011 r. to data wejścia w życie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 18 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. nr 215, poz. 1408).
Marek Kalman specjalista z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone