Sklep
Wykonywanie zadań na wysokości jest jednym z najbardziej ryzykownych aspektów zawodowych w wielu branżach. Odpowiednie środki bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów BHP mają kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka wypadków, które mogą prowadzić do poważnych urazów, a nawet śmierci. W kontekście pracy na wysokości i przepisów nawet mała nieuwaga może mieć tragiczne skutki, dlatego zrozumienie zasad bezpiecznego wykonywania takich zadań jest absolutnie niezbędne. Poznaj szczegóły i rozwiązania stosowane zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.
O czym należy pamiętać organizując prace przy odśnieżaniu dachu?
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy i bhp, doktorant w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Czy pracę w gnieździe regału stojącego w hali, na wysokości powyżej 2m od podłoża, należy traktować jako prace na wysokości? Jeżeli tak, to jakie wymagania bezpieczeństwa należy spełnić, aby w pełni zabezpieczyć pracowników przed upadkiem? Powierzchnia na jakiej wykonywana jest praca, została osłonięta z 3 stron i ustawiona odpowiednio stabilnie.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy szelki do ochrony przed upadkiem z wysokości powinny być osobistym środkiem ochrony indywidualnej? Czyli każdy pracownik powinien posiadać „swoje szelki"? Czy dopuszczalne jest użytkowanie tych samych szelek do ochrony przed upadkiem z wysokości przez różnych pracowników w razie potrzeby?
Środki ochrony indywidualnej przeznaczone do stosowania przez więcej niż jedną osobę nie są imiennie przypisane do konkretnego pracownika. Jest to tzw. dyżurny środek ochrony indywidualnej wydawany każdorazowe przez osobę kierującą pracownikami.
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracując na rusztowaniach zawsze trzeba być wyposażonym i zapiętym w szelki bezpieczeństwa? W ilu miejscach powinien być zabezpieczony pracownik?
28 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Z tej okazji o bezpieczeństwie pracy rozmawialiśmy z ekspertami firmy KRAUSE – Lidią Gawrońską, Specjalistą ds. BHP oraz Maciejem Lepczykiem, Dyrektorem Zakładu w Świdnicy.
Czy wchodzenie powyżej 1 m na drabinę rozstawną lub drabinę przejezdną w celu zabrania towaru lub włożenia na regał wysokiego składowania jest traktowane jako praca na wysokości? Czynność ta jest wykonywana przez pracownika sporadycznie i trwa kilka minut. Czy takie osoby wykonują prace szczególnie niebezpieczną?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Budowa, przebudowa oraz remont jednostek pływających – czyli statków morskich i śródlądowych to duże wyzwanie organizacyjne, w tym w zakresie zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa pracy. Budowie czy remontowi statków mogą towarzyszyć prace na wysokości. Problem w tym, że dedykowane przepisy regulujące problematykę budowy i przebudowy jednostek pływających, wspominając prace na wysokości nie definiują ich – nie odwołują się również w tym zakresie bezpośrednio do przepisów ogólnych bhp.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W zakładzie pracy na stanowiskach, na których wykonywane są prace na wysokości, użytkowane są przez większą ilość pracowników m.in.: dwie pary szelek bezpieczeństwa i dwa urządzenia samohamowne. Co do zasady sprzęt ten powinien być przypisany i używany przez jednego pracownika i ewidencjonowany w jego karcie wyposażenia. Jak w takiej sytuacji udokumentować przydział tych środków pracownikom, w sytuacji kiedy ilość środków jest mniejsza od liczby użytkowników (pracowników)?
Halina Góralska
Kiedy należy wykonać szkolenia alpinistyczne pracowników wykonujących pracę na wysokości? Czy pracownik pracujący na wysokości pow. 5m wystarczy jeśli posiada badania lekarskie do pracy powyżej 3m i szkolenie BHP dla stanowisk robotniczych przy pracach szczególnie niebezpiecznych?
Czy pracownik pracujący na drabinie na wysokości poniżej 2m, bez konieczności wychylania się, musi zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp przejść za każdym razem instruktaż stanowiskowy? Jak to wygląda w przypadku pracy Pani sprzątającej, która myje okno na I piętrze stojąc na drabince (wewnątrz budynku) o wysokości 50 cm i aby je umyć od zewnętrznej strony musi je otworzyć?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jak należy rozumieć w praktyce sformułowanie dotyczące prac na wysokości: "wyposażona w stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości"? Czy balustrada 1,1 m z poprzeczką i krawężnikiem pełni taką funkcję? Czy w związku z powyższym praca na rusztowaniu lub w podnośniku koszowym traktowane są jako prace na wysokości?
Operator żurawia to bardzo odpowiedzialna funkcja ale i niebezpieczna. O jego bezpieczeństwie decydują często ułamki sekund. Dlatego firma SKANSAK prowadziła ćwiczenia polegające na ratowaniu operatora żurawia. Grupa ratownictwa wysokościowego miała możliwość przećwiczyć akcję ratunkową na żurawiu, a pracownicy Skanska nauczyć się jak reagować w sytuacji zagrożenia życia. Zobacz jak przeprowadzić takie ćwiczenia.
Czy można zakotwiczyć pracownika pracującego na dachu do drabiny, która jest zamontowana do ściany wewnątrz budynku i stanowi wyjście na dach?
Czy każda praca na wysokości powyżej 1 m. jest pracą szczególnie niebezpieczną? Czy zastosowanie balustrad ochronnych może być przesłanką do niekwalifikowania takich prac jako szczególnie niebezpieczne?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone