Sklep
Prace na wysokości zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych. Wykonując takie prace należy przestrzegać przepisów i zasad bhp. Szczególnie ważne jest tu stosowanie właściwego sprzętu do prac na wysokości. Sprzęt ten powinien być stosowany z zachowaniem minimalnych wymagań bhp. Przygotowana lista kontrolna pomoże Wam sprawdzić czy w Waszej firmie pracownicy wykonujący prace na wysokości są odpowiednio zabezpieczeni. Dzięki niej skontrolujecie bowiem czy spełniane są minimalne wymagania bhp dla sprzętu do tymczasowej pracy na wysokości.
W Skanska, największej spółce budowlano-deweloperskiej w Polsce, został opracowany autorski program szkoleń dla pracowników z zakresu bhp. Dodatkowo firma co kwartał organizuje Dni Bezpieczeństwa. Pierwszy w tym roku Dzień Bezpieczeństwa odbył się 21 marca. Poświęcony był organizacji prac wysokościowych. Zobacz jak Skanska podchodzi do problemu pracy na wysokości.
Do pracy na wysokości mogą być wykorzystywane drabiny jako stanowiska robocze jedynie w warunkach, w których wykorzystanie innego, bardziej bezpiecznego sprzętu nie jest uzasadnione lub możliwe. Jednak w takich sytuacjach należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów i zasad bhp. Zatem, co należy mieć na uwadze wykonując i zlecając prace na wysokości z użyciem drabin? Oto kilka wskazówek.
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bhp
Pojawiło się nowe rozwiązanie wśród środków chroniących przed upadkiem z wysokości. Nowe, lekkie i wytrzymałe urządzenie samohamowne firmy Honeywell to doskonałe rozwiązanie dla pracowników branży budowlanej, utrzymania ruchu, użyteczności publicznej oraz nafty i gazu. Zapewnia komfort pracy na wysokości oraz bezpieczeństwo pracy pracownikom o wadze nawet do 140 kilo.
Czy pracownicy wykonujący czynności na dachu polegające np. na okresowym jego przeglądzie albo sprawdzeniu pokrywy śnieżnej muszą wykonywać badania okresowe związane z wysokością powyżej 3 m?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Firma Honeywell (NYSE:HON) wprowadza na rynek szelki bezpieczeństwa Miller H-Design, dedykowane do pracy w branży budowlanej oraz w wielu segmentach przemysłu ogólnego. Nowy produkt to wynik badań przeprowadzonych wśród klientów oraz rygorystycznych testów w terenie, których celem było rozwiązanie problemów związanych z zakładaniem tradycyjnych szelek bezpieczeństwa. Konstrukcja modelu H-Design umożliwia użytkownikowi nie tylko szybszą regulację pasków i sprzączek, ale także zapewnia większą swobodę ruchu.
Czy osoby korzystające w czasie pracy z pomostów przejezdnych ze schodami o wysokości do 3 m wykonują pracę na wysokości?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone