Sklep
Pracownik wykonuje pracę na wysokości 3m, zatem sklasyfikowaną jako szczególnie niebezpieczna, wymagająca nadzoru. Jakie są obowiązki osoby pełniącej nadzór nad pracami szczególnie niebezpiecznymi? Czy ograniczają się do wezwania pomocy w przypadku niebezpiecznego zdarzenia? Czy osobą pełniącą nadzór może być osoba znajdująca się w sąsiednim pomieszczeniu, która śledzi pracę przez założony monitoring?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy istnieje obowiązek przeglądu/kontroli drabin przenośnych? Jeżeli tak, to kto i jak w praktyce przeprowadzać przegląd?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy prace w podeście samojezdnym należy wykonywać w szelkach bezpieczeństwa?
Sylwester BryłkaSpecjalista ds. BHPBiegły Sądowy z zakresu bhp
Chcąc kupić drabinę przenośną do zakładu pracy, często zadajemy sobie pytanie: jakie wymagania stawiają przepisy wobec drabin? Czy obowiązują takie same przepisy jak w przypadku drabin używanych do celów prywatnych? Jakie oznakowanie powinna mieć drabina (dopuszczalnego obciążenia, znak B, CE, PN)? Czy powinna mieć deklarację zgodności? Oto kilka wskazówek, na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując drabinę przenośną do zakładu pracy.
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Przygotowuję w swoim zakładzie pracy wykaz prac szczególnie niebezpiecznych. Wstępnie zaklasyfikowałem do tych prac: 1.Prace sprzątaczek używających substancji i preparatów chemicznych – popularne detergenty do sprzątania (materiały niebezpieczne). 2. Prace pracowników obsługi, pracujących dorywczo na drabinie do i powyżej 2m oraz obsługujących elektrowciąg łańcuchowy na rampie załadunkowo-rozładunkowej, na wysokości 4m. Prace na wymienionych stanowiskach, wykonywane są najczęściej przez pojedyncze osoby, zwłaszcza podczas pracy na rampie załadunkowo-rozładunkowej. Jak w takiej sytuacji zapewnić bezpośredni nadzór nad tymi pracami, czy instruktażu obejmujący m.in.: imienny podział pracy i kolejność wykonywania zadań skoro w firmie tylko niewielu pracowników jest zdolnych wykonywać takie obowiązki?
Jakie badania lekarskie są potrzebne do pracy w studzienkach lub w wykopach do 3m? Jak w skierowaniu na badania okresowe to opisać?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jakie wymagania powinny spełniać przenośne: małe drabinki, schodki, taborety itp. o powierzchni roboczej poniżej 1 m od podłogi? Czy są to wymagania takie same jak wymagania dla sprzętu do tymczasowej pracy na wysokości?
Czy pracownik wchodząc po drabinie przystawnej na wysokość 7 metrów, by dojść do stanowiska pracy, musi być wyposażeni w środki chroniące przed upadkiem z wysokości? Zaznaczam, że na drabinie pracownik nie wykonuje pracy, musi ją użyć ją by dojść do stanowiska pracy.
Halina Góralska
Podesty ruchome służą przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokości. Wykorzystywane są w budownictwie, ale również w energetyce, przemyśle stoczniowym, do mycia okien, konserwacji zieleni, montażu reklam. Jednak wykonywanie prac z użyciem podestów roboczych wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników oraz osób postronnych. Istotne jest więc zachowanie wymogów bezpiecznej pracy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym sprostacie tym wymogom.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie
Informacje zawarte w tym tekście możesz wykorzystać:
Producenci sprzętu oraz specjaliści BHP odpowiadają stanowczo – tak! Wskazuje na to liczba wypadków przy pracy z udziałem drabin. Dlatego koniecznie należy zapoznać pracowników z instrukcją obsługi drabiny, zanim zaczną z niej korzystać. Oto wskazówki właściwego użytkowania drabiny, które możesz wykorzystać podczas sporządzania instrukcji bhp z użyciem drabin. Informacje zawarte w tekście możesz także wykorzystać podczas szkolenia bhp wskazując zasady bezpiecznej pracy z użyciem drabin.
W jakiej formie powinien być wydany imienny podział prac na wysokości ustnej czy pisemnej? Jak powinien wyglądać taki imienny podział prac na wysokości? Kto powinien dokonać takiego podziału prac? Muszę podkreślić, że prace wykonywane są na masztach i wieżach.
Pracownicy wykonują prace przy instalowaniu wodomierzy, naprawie, wymianie zestawów wodomierzowych w studniach wodomierzowych oraz w studniach na sieciach magistralnych. Jest to praca na głębokości do 3 m oraz powyżej 3m. Czy w związku z tym takie prace w studzienkach wodomierzowych są pracami na wysokości?
Jan Pióro
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom wykonującym prace z użyciem rusztowań i ruchomych podestów roboczych należy kontrolować warunki pracy na takich stanowiskach. Dzięki kontrolom można wykryć nieprawidłowości, często usunąć je zawczasu i uniknąć np. wypadku. W przeprowadzeniu takich kontroli pomocna będzie lista kontrolna zawierająca szczegółowe pytania z zakresu bhp przy tego rodzaju pracach.
Jakie są wymagania bhp dotyczących podestów roboczych na wysokości powyżej 1m służących do obsługi różnego rodzaju maszyn, urządzeń, obrabiarek? Co ze sprzętem ochronnym/kask, szelki bezpieczeństwa?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przy pracy na wysokości upadki są jednym z najczęstszych zagrożeń. Za błędne decyzje przy doborze środków ochrony indywidulanej w postaci szelek bezpieczeństwa pracownicy mogą zapłacić najwyższą cenę. Firma Honeywell Safety Products – największy na świecie dostawca kompleksowych środków ochrony indywidualnej – radzi, co brać pod uwagę podczas wyboru, konserwacji i wymiany szelek bezpieczeństwa.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone