Sklep
Stwierdzenie w wyroku karnym, że winnym nieumyślnego spowodowania śmierci jest pracownik zakładu pracy poprzez nieprzeprowadzenie instruktażu stanowiskowego, powoduje, że nie jest możliwe, aby wyłączną winą obciążyć poszkodowanego za zaistniały wypadek, a jedynie można rozważyć jego przyczynienie się do powstania szkody – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lipca 2015 r., sygn. akt II PK 86/14
Aneta Mościcka
Jeden z naszych pracowników technicznych (konserwator z uprawnieniami elektrycznymi) w skierowaniu na badania okresowe ma wpisane m.in. pracę na wysokości powyżej 3m. Po ostatniej wizycie u lekarza orzecznika medycyny pracy przyniósł zaświadczenie, w którym pojawił się zapis: "szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie (symbol 31)” i stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. W związku z powyższym konieczne jest przeniesienie do pracy na innym stanowisku (bez okresu do kiedy). Końcowy zapis – „niezdolny do pracy na wysokości pow. 3m".Pojawiły się w związku z tym pytanie czy na tej podstawie można pracownika dopuścić do pracy na stanowisku konserwatora?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Bezpieczny dostęp do wyżej położonych stanowisk pracy mogą umożliwić indywidualnie zaprojektowane konstrukcje z metali lekkich dla specyficznych rozwiązań branżowych, schody, podesty z metali lekkich oraz rusztowania i systemy drabin specjalnych. Realizację każdego zadania w zakresie prac na wysokości warto zlecić profesjonalnemu zespołowi konstruktorów i inżynierów.
21 czerwca w Rzeszowie odbędzie się seminarium poświęcone tematyce bezpieczeństwa pracy na wysokości. Jest realizowane w związku z programem informacyjno-prewencyjnym Państwowej Inspekcji Pracy promujący właśnie tę tematykę. Na spotkanie zapraszani są przedstawiciele przedsiębiorstw prowadzących działalność budowlaną.
Pracownicy, którzy wykonują prace na wysokości, muszą mieć zapewnioną odpowiednią ochronę przed upadkiem z wysokości. Pracodawca powinien, na potrzeby zapobiegania wypadkom przy pracy, w pierwszej kolejności stosować środki ochrony zbiorowej, a w przypadku kiedy pomimo ich zastosowania ryzyko nadal jest duże, wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej (śoi).
Mariusz Foremniak
specjalista ds. bhp,
wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jakie wymagania powinien spełniać pracownik, który wykonuje pracę na wysokości?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jak często przeprowadzać szkolenie okresowe bhp dla sprzątaczki myjącej okna z drabiny 1.5 m?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownicy wykonujący pokrycie dachowe (płyta - spadek ok. 7%), powinni być zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości, poprzez zastosowanie barierek ochronnych? Czy zastosowanie szelek bezpieczeństwa, jako zabezpieczenia przed upadkiem jest wystarczające? Płyta dachowa wystaje ok. 25 cm za krawędź ściany i trudno jest zamontować barierki ochronne, ponieważ krawędzie płyty dachowej uległyby uszkodzeniu.
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone