Sklep
Czy praca tj. zejście do studni głębinowej na ok. 1,5 m w celu pobrania prób wody źródlanej do badań należy zakwalifikować jako prace w przestrzeni zamkniętej? Czas pobrania prób to ok. 15 min/raz w tygodniu. Studnia jest odpowiednio przygotowana do tego aby wykonać powyższe czynności (nie ma możliwości aby nastąpiło przedostanie się szkodliwych substancji lub gazów). Czy w tej sytuacji należy wystawiać polecenie pisemne oraz zastosować środki ochrony indywidualnej (szelki bezpieczeństwa z linka umocowaną do odpowiednio wytrzymałego elementu)?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Podczas kontroli w naszym zakładzie inspektor zażądał ustalenia wykazu prac szczególnie niebezpiecznych. Firma jest operatorem logistycznym, miejscem pracy są magazyny wysokiego składowania. Według inspektora wykaz ten powinien zawierać pracę przy miejscu ładowania akumulatorów oraz pracę między regałami wysokiego składowania. Czy istnieje konieczność wykazania tych prac jako niebezpieczne skoro podczas pomiaru nie stwierdzono występowania atmosfery wybuchowej?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy prace ziemne – wykopy do 3 m – usuwanie awarii sieci wodociągowej i kanalizacyjnej muszą być wymienione w zakładowym wykazie prac szczególnie niebezpiecznych? Jeżeli tak, to czy muszą być wykonywane na polecenie pisemne? Czy prowadzenie tych prac na drodze, pasie ruchu/teren zabezpieczony i oznakowany w dzień i noc, przez firmę zewnętrzną – podlega dodatkowym obostrzeniom, dla bezpieczeństwa i kwalifikacji pracowników?
Z jaką częstotliwością należy szkolić pracowników zatrudnionych na stanowiskach takich jak: elektryk, hydraulik i konserwator zatrudnionych m.in. na pływalni i mających kontakt z chemią basenową do uzdatniania wody basenowej? Do tej pory szkolenia takie odbywały się co 3 lata. Obecnie pojawiły się pewne wątpliwości, że należy ich szkolić co rok.
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy wykonując prace na wysokości powyżej 3 m (polegające na odśnieżaniu, przeglądach central, konserwacji urządzeń znajdujących się na dachu, przeglądach, remontach i konserwacji instalacji odgromowej, kontroli stanu i napraw poszycia) pracownicy powinni posiadać uprawnienia alpinistyczne? Czy wystarczy, że osoby posiadające tego typu uprawnienia przeszkolą innych pracowników, którzy będą mogli wykonać wskazane prace?
Gł. specjalista ds. BHP
Czy pracodawca powinien zaliczyć do pracy szczególnie niebezpiecznej pracę manewrowego, ustawiacza i maszynisty pojazdu trakcyjnego związaną z przewozem i wykonywaniem manewrów z wagonami załadowanymi towarami niebezpiecznymi?
Ze statystyk wynika, że ponad dwie trzecie wypadków w kopalniach powstaje z powodu błędu człowieka. Wyższy Urząd Górniczy zadecydował, że w związku z tym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa będzie lepszy nadzór nad pracownikami firm usługowych i mechanizacja prac wiążących się z największym ryzykiem.
Marcin Śpiewakowski
Jak prawidłowo powinien wyglądać wykaz prac szczególnie niebezpiecznych?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy wykaz prac wzbronionych młodocianym i wykaz prac szczególnie szkodliwych dla kobiet należy dostosować do danego zakładu pracy czy też można skopiować tekst wykazu z rozporządzeń i załączyć do regulaminu?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy przy pracach szczególnie niebezpiecznych w poleceniu pisemnym, dopuszczającym może być pracownik jednego działu, a odbierającym wykonanie prac innego? Generalnie chodzi mi o to, czy odbierającym wykonanie pracy może być inna osoba niż dopuszczający wystawiony w poleceniu?
Czy w geodezji są prace szczególnie niebezpieczne?
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Prace związane z transportem materiałów niebezpiecznych w zakładzie, w którym jestem zatrudniona, zostały ujęte w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych. Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek określić szczegółowe wymagania bhp przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, a w szczególności m.in. zapewnić bezpośredni nadzór wyznaczonych osób nad tymi pracami. Jak zrealizować zapis tego przepisu, w stosunku do kierowcy przewożącego materiały niebezpieczne? Czy podczas transportu materiałów niebezpiecznych w kabinie samochodu ma być obecny bezpośredni przełożony tego pracownika, czyli w tym przypadku kierownik? Jeżeli to ma być "osoba wyznaczona przez pracodawcę", a nie musi być to przełożony, to czy inna osoba musi być wyznaczona na piśmie? Czy należy określić obowiązki osoby nadzorującej te prace?
Prace związane z transportem materiałów niebezpiecznych w zakładzie, w którym jestem zatrudniona, zostały ujęte w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca ma zapewnić instruktaż bhp pracowników. Tylko kierowca ma uprawnienia do przewozu tych materiałów. Instruktaż stanowiskowy został przeprowadzony podczas szkolenia wstępnego bhp. Czy za każdym razem, kiedy kierowca wyjeżdża "w trasę" musi mieć przeprowadzony instruktaż bhp (potwierdzony na piśmie)? Co w tym przypadku z imiennym podziałem pracy i kolejnością wykonywania zadań?
Czy prace z odpadami promieniotwórczymi (załadunek, wyładunek, transport, przetwarzanie, składowanie) zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone