Sklep
Od września obowiązuje nowy wykaz prac wzbronionych dla młodocianych. Nie wiem jednak, jak podejść do tematu niektórych młodocianych, których uczę w technikum, a także których w ramach przyuczenia zawodowego zatrudniają współpracujący ze mną pracodawcy. Uczniowie technikum weterynaryjnego o specjalizacji „Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt„ muszą (powinni) odbyć praktyki zawodowe, które jak wszyscy wiemy uczą najwięcej. W nowym załączniku do rozporządzenia czytamy, że: prace przy inseminacji zwierząt oraz prace, które wymagają stosowania siły wobec zwierząt są pracami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Jeżeli są to prace wzbronione dla młodocianych, to w jaki sposób mamy dopuścić młodzież do praktyk? Podobny problem występuje w kwestia praktyk w warsztatach mechaniki samochodowej. Tu uczniowie na praktykach narażeni się na: spaliny diesla, prace wykonywane w wymuszonej pozycji lub w pozycji leżącej przy naprawach pojazdów. Kolejny przykład to praktyk fryzjerskich gdzie młodzież ucząca się spędza w pozycji stojącej lub wymuszonej od 4-7 godzin, ma styczność z chemikaliami oraz licznymi zagrożeniami biologicznymi. Bardzo proszę o podpowiedź, jak podejść do nowego rozporządzenia i jak w praktyce poprowadzić młodzież, aby jednak czegoś spróbowali i się nauczyli, ale żeby nie złamać przepisów. Jeżeli pracodawca zadba o oceny ryzyka, ŚOI, pomiary i odpowiedni czas pracy, regularne badania, to może zatrudnić młodocianego na w/w stanowiskach mimo, iż wiąże się to z wykonywaniem prac wzbronionych?
Mamy przyjąć uczniów z technikum na praktyki. O czym musimy pamiętać , jakie obowiązki spełnić, aby prowadzić takie praktyki dla uczniów szkoły średniej?
Zbliża się 28 kwietnia, czyli Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Zobacz, jak będą wyglądały tegoroczne obchody tego dnia i jakie wydarzenia będą miały miejsce dla podkreślenia znaczenia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działań zmierzających do poprawy warunków pracy w naszym kraju.
Kinga Grodzicka-Lisek
Pracownicy młodociani mogą być zatrudniani tylko w określonych warunkach i na określonych zasadach. Pracodawca, który chce przyjąć do pracy lub zatrudnia pracownika młodocianego powinien mieć świadomość określonych wymogów oraz ograniczeń przy zatrudnianiu takich pracowników. Dlatego też podczas szkolenia bhp pracodawców i osób kierujących pracownikami należy szkolonym zwrócić szczególną uwagę na tę grupę pracowników, jeżeli są zatrudnieni w zakładzie. Przygotowana prezentacja z cała pewnością pomoże w omówieniu najważniejszych kwestii dotyczących tej grupy pracowników.
Aby pracownicy młodociani wykonywali swoją pracę bezpiecznie i oczywiście aby mogli być do niej dopuszczeni konieczne jest poddanie ich szkoleniu wstępnemu ogólnemu. Podczas tego szkolenia należy przekazać im podstawowe wiadomości w zakresie bezpiecznej i higienicznej pracy. Za pomocą prezentowanego materiału przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia bhp dla tych pracowników będzie znacznie łatwiejsze.
24 lutego 2014 r. ogłoszony został tekst jednolity rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Tekst jednolity znajduje się w Dz.U. z 2014 r. poz. 232.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone