28 kwietnia – światowy dzień BHP i międzynarodowy dzień pamięci o ofiarach wypadków przy pracy

Zbliża się 28 kwietnia, czyli Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Zobacz, jak będą wyglądały tegoroczne obchody tego dnia i jakie wydarzenia będą miały miejsce dla podkreślenia znaczenia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działań zmierzających do poprawy warunków pracy w naszym kraju.
28 kwietnia w Polsce i na świecie obchodzić będziemy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.
Tegoroczny Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (SafeDay) – promowany i współorganizowany przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) od 2003 r. – obchodzony jest pod hasłem: „Młodzi bezpieczni w pracy” (na świecie: "GENERATION SAFE & HEALTHY"). W tym roku organizowany jest on wspólnie ze Światowym Dniem Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci (WDACL), który obchodzony jest 12 czerwca. Celem wspólnej kampanii jest poprawa bezpieczeństwa i zdrowia młodych pracowników. Ma również prowadzić do zaprzestania wykorzystywania dzieci w pracy.
Obecnie szacuje się, że pracowników w wieku 15-24 lat na świecie jest ok. 541 milionów, (w tym 73 milionów to dzieci pracujące w warunkach niebezpiecznych). Są ofiarami aż o 40% większej liczby wypadków przy pracy niż pracownicy powyżej 25 roku życia.
Temat przewodni tegorocznego dnia zwraca uwagę na zwiększone zagrożenia związane z pracą ludzi młodych, szczególnie tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę zawodową. Przez brak doświadczenia zawodowego i świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy, częściej ulegają oni wypadkom przy pracy. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę tej grupy pracowników i zapewnienie im właściwych warunków pracy oraz na rzetelnych szkoleń bhp.
28 kwietnia jest również Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych (od 1998 r. jest on obchodzony na całym świecie przez związki zawodowe). Obchody związkowe koordynuje Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych, która zrzesza ponad 207 mln członków w 331 krajowych organizacjach związkowych w 163 krajach i terytoriach.
Tegorocznym tematem obchodów Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych to:
Przedsiębiorstwa, w których działają związki zawodowe, są bezpieczniejszymi miejscami pracy.
Wydarzenia związane z obchodami dnia 28 kwietnia w 2018 r.
-
25.04.2018 r., Częstochowa, V Konferencja popularyzatorsko-naukowa pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy ludzi młodych, aktywnych zawodowo”, organizator: Politechnika Częstochowska.
- 26.04.2018 r., Warszawa, uroczyste posiedzenie Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP i ogólnopolska konferencja pn. „Prewencja wypadków przy pracy i chorób zawodowych” z udziałem przedstawicieli instytucji ustawodawczych, nadzorujących i nauki, pracodawców, organizacji związkowych oraz praktyków z zakresu bhp.
- 26.04.2018 r., Wrocław, Konferencja i debata pn. „Wpływ dialogu na ochronę pracy”, organizator: NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk.
-
27.04.2018 r., Rzeszów, Ogólnopolska konferencja w ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych,
organizator: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP Oddział w Rzeszowie. - 9.05.2018 r., Szczecin, Seminarium pt. „Bezpieczny Start”, organizator: Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie
Dodatkowow Warszawie w drugiej połowie majaCIOP-PIB planuje organizację warsztatów dla studentów szkół wyższych, na temat bezpieczeństwa pracowników młodych. Odbędą się one na terenie CIOP-PIB.
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.