Sklep
Na terenie naszej firmy pracuje firma budowlana (bez kontaktu z naszymi pracownikami), pracownicy tej firmy nie przestrzegają przepisów bhp, za przyzwoleniem przełożonego. Jaka jest rola służby bhp w zakładzie zlecającym te prace. Pracodawca lekceważy wszelkie ustne uwagi. Czy ponosimy odpowiedzialność jeżeli dojdzie do wypadku?
Wyniki badań Koalicji Bezpieczni w Pracy wskazują, że mimo iż liczba wypadków w pracy maleje, statystyki wciąż są alarmujące. Według GUS w pierwszym półroczu 2014 r. doszło do 114 wypadków śmiertelnych i 216 ciężkich. Co piąty pracownik w ciągu ostatnich dwóch lat był świadkiem rażącego naruszenia przepisów BHP. Najwięcej, bo aż 35 procent w budownictwie. Zobacz, co na ten temat mówi m.in. Leszek Srebrniak dyrektor ds. BHP w Lafarge.
Co 5-ty pracownik doświadcza rażących naruszeń przepisów BHP, dokonywanych zarówno przez pracowników, jak i pracodawców. Co 3-ci pracownik w ciągu ostatnich kilku lat był świadkiem lub słyszał o wypadku w swoim miejscu pracy. Jakie są, więc fakty o bezpieczeństwie pracy w naszym kraju? Poznaj wyniki badania opinii publicznej na temat: „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2014”.
Celem nowych ram strategicznych w sprawie bhp na lata 2014–2020 przedstawionych przez Komisję Europejską jest lepsza ochrona 217 milionów pracowników UE przed wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi oraz promowanie wysokich standardów warunków pracy.
Pracownik tymczasowy jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej, a wykonuje pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika. Przy zawieraniu umów dotyczących pracy tymczasowej strony łączą zobowiązania dwustronne, agencja pracy tymczasowej – pracownik tymczasowy i agencja – pracodawca użytkownik.
Czy zamiast nakładania na pracownika kary pieniężnej za nieprzestrzeganie przepisów można np. zrobić dodatkowe szkolenie po godzinach pracy?
Mariusz Foremniak
Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu (PARP) wynika, że pracodawcy niechętnie korzystają z telepracy, tłumacząc, że zapisy prawa pracy to utrudniają. Punktem spornym są niespójne przepisy bhp. Jednocześnie przedsiębiorcy nie ukrywają, że wolą "mieć oko na pracownika", sugerując, że pracownik pilnowany będzie pracował lepiej i wydajniej.
Po ujednoliconych w ostatnim czasie czterech ustawach: Prawo budowlane, o transporcie drogowym, o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o systemie ubezpieczeń społecznych następnie ujednolicone zostały teksty dwóch rozporządzeń: w sprawie trybu uznawania zdarzenia za wypadek przy pracy oraz w sprawie bhp przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne.
Od 19 września 2013 r. obowiązuje rozporządzenie ministra gospodarki z 20 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1018).
27 czerwca weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące procedur bezpieczeństwa przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Stawia pracodawcy nowe wymagania, ale nic nie zmienia w zakresie postępowania przy zranieniu bądź zakłuciu.
Lesław Zieliński
18 czerwca zostało przedstawione sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2012 roku. Jednym z efektów ubiegłorocznej działalności kontrolno-nadzorczej inspektorów pracy jest zlikwidowanie bezpośrednich zagrożeń dla życia i zdrowia ponad 66 tys. pracowników.
Rażący charakter uchybień przepisów bhp, który uzasadnia podwyższenie o 100% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe mają takie uchybienia, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu pracowników. Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, w tym także niepełnosprawnych umysłowo, wówczas wymagania w stosunku do takiego pracodawcy w zakresie bhp muszą być większe – orzekł Sąd Apelacyjny w Łodzi.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik,specjalista w zakresie prawa pracy
4 kwietnia 2013 r. przestaje obowiązywać rozporządzenie ministra pracy i opieki społecznej z 20 marca 1954 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi (Dz.U. nr 15, poz. 58). Należy jednak pamiętać, że fakt uchylenia rozporządzenia nie oznacza, iż nie można korzystać z jego zapisów przy opracowywaniu instrukcji obsługi czy stanowiskowych instrukcji bhp w zakresie, który jest zgodny z innymi obowiązującymi przepisami.
Dlaczego w gabinetach stomatologicznych według Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 czerwca 1984 r. w sprawie bhp w poradniach i pracowniach stomatologicznych jest konieczność instalowania lamp bakteriobójczych, natomiast w innych pomieszczeniach służby zdrowia/gab. lekarskie, zabiegowe itp./instalowanie lamp bakteriobójczych nie jest wymagane. Czy to Rozporządzenie nie powinno być uchylone?
Anna Błażejczyk specjalista w Ministerstwie Zdrowia
Czy jest rozporządzenie dotyczące terminu całkowitego używania rtęci w laboratoriach w naszym kraju. Nie znalazłam, jak dotychczas przepisów zakazujących stosowania rtęci do celów badawczych.
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone