Sklep
Pracodawcy RP zgłaszają Komisji kodyfikacyjnej pracującej nad nowym Kodeksem pracy postulaty mające zracjonalizować przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w nowej ustawie. Zdaniem ekspert Pracodawców RP Moniki Gładoch kodeks pracy powinien zawierać jedynie główne zasady BHP, a precyzyjne przepisy powinny znaleźć się w ustawach szczegółowych lub rozporządzeniach. Zobacz do czego zmierzają Pracodawcy RP.
Już dziś o godzinie 10 zapraszamy na webinarium Organizacja szkoleń bhp przez pracodawcę.
Rada Ochrony Pracy, przedstawiając swoje stanowisko w sprawie problematyki jakości szkoleń bhp, postuluje do Ministerstwa Pracy o zmianę rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Po wysłuchaniu m.in. raportów PIP, CIOP uznaje, że koniczne jest m.in. określenie wymagań kompetencyjnych dla jednostek prowadzących szkolenia w dziedzinie bhp. Zobacz co jeszcze zdaniem ROP wymaga zmiany w tym temacie.
Kinga Grodzicka-Lisek
Na pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu Zespołu ds. BHP powołanym przez Pracodawców RP dotknął ostatnio często poruszanej kwestii szkoleń bhp. Zespół oczywiście ma nieco inne spojrzenie i refleksje w sprawie przepisów dotyczących szkoleń bhp niż np. przedstawiciele PIP i CIOP. Niemniej jednak zgoda dotyczy konieczności wprowadzenia zmian w przepisach regulujących kwestie szkoleń bhp i obowiązków pracodawców z tym związanych.
Od 9 czerwca 2016 r. wymagania dla sprzętu elektrycznego, procedurę oceny zgodności, zakres dokumentacji technicznej i sposób oznakowania sprzętu elektrycznego określa nowe rozporządzanie Ministra Rozwoju z 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego.
W ubiegłym roku PIP przeprowadziła 88 tys. kontroli u ponad 71 tys. pracodawców i innych podmiotów gospodarczych. Kontrole ujawniły, że 71 tys. pracowników świadczyło pracę w bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia i życia. Inspektorzy PIP wydali, z tego powodu, ponad 7,5 tys. decyzji nakazujących natychmiastowe wstrzymanie prac . Poznaj pozostałe wnioski i dane płynące z raportu PIP za 2015 r.
Istotą rozwiązań przyjętych w PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. wramach Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem jest zapewnienie zdolności przedsiębiorstwa do stałej identyfikacji zagrożeń we wszystkich obszarach prowadzonej działalności, oraz zarządzanie ryzykiem związanym z tymi zagrożeniami.- mówi Zbigniew Tracichleb, Prezes Zarządu PKP LHS. Sp. z o.o.
Rozmawiała Magdalena Pokrzycka-Walczak
Prace ziemne w wykopie zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, o czym zdaje się zapomniał jeden z przedsiębiorców podczas wykonywania studzienek kanalizacyjnych. Skutkiem tego, prowadzenie tych prac zakończyło się niestety tragicznie dla dwóch zleceniobiorców. Zobacz jak niewłaściwa organizacja pracy i lekceważenie przepisów bhp stało się przyczyną śmiertelnego wypadku przy pracy.
Z roku na rok w grupie poszkodowanych na terenie budowy zwiększa się udział osób świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Natomiast w samej branży budowlanej wskaźnik wypadków śmiertelnych jest trzykrotnie wyższy, niż w innych działach gospodarki. Takie dane przedstawiła PIP na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy prezentując wyniki kontroli bezpieczeństwa pracy na budowach.
Chcemy na umowę zlecenie zatrudnić pracownika. Jest to osoba pracująca w innej firmie na podobnym stanowisku. Od swojego podstawowego pracodawcy otrzymuje stosowne skierowania na badania okresowe, okresowe szkolenia bhp, itp. Czy w przypadku podpisania z takim pracownikiem umowy – zlecenia należy przeprowadzać szkolenie wstępne bhp, instruktaż stanowiskowy? Czy należy dla takiego stanowiska opracować kartę oceny ryzyka zawodowego i uzyskać od zleceniobiorcy potwierdzenie zapoznania się z potencjalnymi zagrożeniami (są one identyczne jak w jego macierzystej firmie)? Czy w zapisach umowy można odpowiedzialność za sprawy odpowiedniego stanu zdrowia, szkoleń bhp, itp. pozostawić po stronie zleceniobiorcy? Jak powinny być sformułowane zapisy umowy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jesteśmy firmą produkującą leki dla zwierząt. Czy rozporządzenie CLP 2015 nas dotyczy? Nie produkujemy środków chemicznych, ale nasi pracownicy mają kontakt z niektórymi środkami chemicznymi. Co w związku z powyższym musimy zrobić?
Tomasz Zwolak
Rażące naruszenia przepisów bhp to takie naruszenie tych przepisów, które stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pracowników. Należy opowiedzieć się za ścisłą interpretacją określenia bezpośredniego zagrożenia jako elementu koniecznego dla zdefiniowania danego naruszenia przepisów BHP jako rażącego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2014 r., sygn. akt I UK 318/13.
Aneta Mościcka
W zakładzie pracy muszę przeprowadzić przegląd podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń biurowych (komputerów, drukarek, kserokopiarek itp.) Czy istnieją jakieś ogólne wytyczne, przepisy bhp, które mówią w jaki sposób prawidłowo powinny być podłączone do sieci elektrycznej urządzenia biurowe?
Przeprowadzając kontrole w małych firmach Państwowa Inspekcja Pracy bardzo często ma zastrzeżenia do przestrzegania w przepisów bhp, najczęściej dotyczy o pracodawców, rzadziej pracowników. Wciąż powtarzającym się problemem jest przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego. Jeżeli już jest ona przeprowadzona, często po prostu jej brak, zazwyczaj jest ona nierzetelna. W takich przypadkach często pracodawcy są karani. Zatem skupienie się na bhp jest równie ważne jak skupienie się na innych aspektach prowadzenia firmy.
Emil Borzechowski
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone