Sklep
Zbliżający się Sylwester może sprzyjać potrzebie wypróbowana rozwiązań pirotechnicznych, które będą stosowane w nocy z 31 na 1 stycznia. Ponieważ pracownicy mają różne sposoby na spędzanie przerwy od pracy – wyliczanej do czasu pracy nie można wykluczyć puszczania fajerwerków, w takim właśnie przedziale czasu. Co jeżeli dojdzie do wypadku?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy pracodawca ma prawo skrócić dobowy czas pracy pracownika, o czas przysługującej pracownikowi przerwy z art. 134 kp., w zamian za jej nieudzielenie? Czy dopuszcza się takie rozwiązanie w sytuacji, gdy decyzja o skorzystaniu, bądź nie, z przerwy należy do pracownika? Czy powyższa sytuacja jest dopuszczalna w przypadku, gdy takie rozwiązanie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich zwłaszcza w czasie przejścia zmian?
Tomasz Zwolak
Prawnik, Specjalista ds. prawa pracy
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.Czy pracownik pracujący w ramach pracy zdalnej, w celu przeciwdziałania COVID-19, ma prawo do regulaminowej przerwy wliczanej do czasu pracy? Czy może w sposób samodzielny decydować o sposobie i miejscu, w którym przerwa zostanie zrealizowana?
W krajach południowych normą jest, że w upalne dni w godzinach południowych wszyscy przerywają pracę, niekiedy nawet na 3 godziny. Jest to jeden ze sposobów, aby pomóc organizmowi przetrwać upały. W Polsce nie mamy takiej praktyki. Jednak trzeba przyznać, że gdy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 30oC to wydajność każdego pracownika znacznie spada. Czy zatem przerwa w pracy to rozwiązanie na gorące letnie dni?
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy w pracy na stanowisku telemarketera polegającego na stałym operowaniu głosem jest przewidziana jakaś dodatkowa przerwa oprócz regulaminowej 15 minutowej przerwy ustawowej?
Wykonywanie pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia nie przesądza o konieczności skrócenia norm czasu pracy np. poprzez wprowadzenie przerw wliczanych do czasu pracy. Nie każdy pracownik, który pracuje w tego rodzaju warunkach, ma prawo do skrócenia czasu pracy.
Tomasz Zwolak - prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Mam pytanie w sprawie uznania wypadku przy pracy, któremu uległa pracownica podczas 15-minutowej regulaminowej przerwy w pracy. Spożywała posiłek i została użądlona przez osę w język. Czy podaną sytuację można uznać za wypadek przy pracy.
Jan. M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracybiegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracodawca u którego występują przekroczenia hałasu, który wyposażył pracowników w ochronniki słuchu zapewniające taki poziom ochrony indywidualnej ,że rzeczywisty poziom narażenia pracownika na hałas po uwzględnieniu tłumienia uzyskanego w wyniku stosowania środków ochrony indywidualnej nie przekracza 80 dB powinien zapewnić dodatkowa przerwę oprócz przerwy 15 min. określonej w Kodeksie Pracy ?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone