Sklep
Pracownik przecinał karton celem zrobienia przegródek. Wykonywał pracę kucając. Przecinając karton nożykiem do tapet, nożyk ześlizgnął się, co w konsekwencji doprowadziło do przecięcia palca u nogi. Jaką należy podać przyczynę zewnętrzną?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Dopuszczenie przez pracodawcę pracownika do pracy na podstawie wadliwego orzeczenia lekarskiego może stanowić zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy tylko wówczas, gdy zdarzenie wypadkowe nastąpiło przy wykonywaniu pracy przeciwwskazanej ze względu na stan zdrowia pracownika. – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lipca 2007 r. sygn. akt. I UK 35/07
Anna Słowińska
Vox Poland Pomoc Prawna
Nie można uznać, że stres, którego doświadcza pracownik, wynikający z miejsca zatrudnienia i charakteru pracy (obsługa klientów w biurze podróży), ma charakter niecodzienny, znaczący i na tyle intensywny by mógł być uznany za zewnętrzną przyczynę zdarzenia – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 28 października 2014 r., sygn. akt II UK 23/14.
Aneta Mościcka
Pracownik jadąc samochodem w celach służbowych uległ wypadkowi. Po diagnozie szpitalnej okazało się, że poszkodowany cierpi na chorobę zwaną bezdech nocny. Po sporządzeniu karty wypadku dokumenty przesłano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przysłał decyzję o odmowie jednorazowego odszkodowania uzasadniając decyzję tym, że zdarzenie/wypadek zostało spowodowane wyłącznie wewnętrznymi właściwościami organizmu - poszkodowany zasnął za kierownicą. Tak więc w Karcie Wypadku, jak stwierdza ZUS bezpodstawnie stwierdzono, że zdarzenie spełnia przesłanki wypadku przy pracy. Czy jest możliwość obalenia tej tezy w sądzie pracy oraz czy to uzasadnienie decyzji ZUS jest zasadne? Choroba została zdiagnozowana dopiero po tym zdarzeniu.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone