Sklep
„Analiza (…) licznych badań dotyczących ryzyka indukcji nowotworów u osób z zawodową ekspozycją na pył azbestu wykazała zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc, międzybłoniaka opłucnej czy otrzewnej, nie potwierdzono natomiast zwiększonego ryzyka zachowania na nowotwór nosa i zatok przynosowych u osób narażonych zawodowo na pył azbestu" – tak mówi teza z orzeczenia NSA.
Anna Słowińska
Zapylenie powietrza jest nieodłącznym zjawiskiem towarzyszącym mechanicznej obróbce drewna. Natomiast pyły drewna mogą działać na organizm ludzki uczulająco. Dlatego podejmowanie działań profilaktycznych zmniejszających zagrożenia spowodowane pyłem jest tak ważne. Oto kilka wskazówek, dzięki którym można ograniczyć zagrożenia pyłem na stanowiskach w przemyśle drzewnym.
Jerzy Wrońskispecjalista i rzeczoznawca ds. bhp,były zastępca Głównego Inspektora PracyPaństwowej Inspekcji Pracy
Ten tekst pozwoli Ci:
15 lipca 2016 r. wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Zmiany dotyczą najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów drewna.
Kinga Grodzicka-Lisek
Resort pracy przygotował projekt zmian do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Proponowane zmiany są uwzględnieniem analiz i dyskusji przeprowadzonych z udziałem m.in. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz uwag zgłaszanych przez stowarzyszenia przemysłu drzewnego i producentów płyt drewnopochodnych.
Czy drewno jesionu kwalifikuje się do gatunku drewna twardego w zakresie szkodliwości pyłu występującego przy obróbce mechanicznej drewna?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Pyły drewna są szkodliwe dla organizmu człowieka, a zmieszane w odpowiednich proporcjach z powietrzem mogą stanowić mieszaninę wybuchową. Cząsteczki pyłu mogą mieć rożną wielkość, która w znacznym stopniu decyduje o jego szkodliwości. Cząsteczki największe, o średnicy ponad 50 mikrometrów, osiadają już po kilku minutach. Pyły średnie, o wielkości 5–50 mikrometrów, utrzymują się w powietrzu przez kilka godzin, natomiast najmniejsze – o średnicy poniżej 5 mikrometrów – nawet przez kilka dni.
Jerzy Wroński
specjalista i rzeczoznawca ds. bhp,
były zastępca Głównego Inspektora Pracy
Czy pracę w warunkach dwukrotnego przekroczenia NDS pyłów drewna twardego, po zastosowaniu półmaski FS 21 FFP2-D lub FS 21 V FFP2 -D można uznać za pracę w warunkach bezpiecznych?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone