Sklep
Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt zmian do rozporządzenia w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych. Projekt resortu pracy ma dostosować przepisy wykonawcze do wymagań przepisów Kodeksu pracy, w związku ze zmianą art. 176. Zmiany dotyczą m.in. określenia dopuszczalnych dla kobiet norm dotyczących ręcznego transportu przedmiotów, które obecnie są ustalone dla mężczyzn.
Bez względu na rodzaj magazynu i rodzaje składowanych towarów w każdym magazynie występuje konieczność wykonywania regularnie czy tylko sporadycznie ręcznych prac transportowych. Są one związane często ze znacznym wysiłkiem fizycznym wykonujących je pracowników, a co za tym idzie z możliwością doznania urazów, w szczególności urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Z tego względu pracownicy musza być odpowiednio przygotowani do takich prac pod względem znajomości zagrożeń, jak i umiejętności ograniczania ich skutków. Przygotowana prezentacja ułatwi prowadzenie szkolenia bhp pracowników wykonujących ręczne prace transportowe. Przy jej pomocy przedstawicie pracownikom najważniejsze informacje, a Wasze szkolenie będzie efektywne i z całą pewnością przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa pracy tej grupy szkolonych.
Firma zewnętrzna odbiera z urzędu zużyte tablice rejestracyjne (są to duże skrzynie ważące ponad 20 kg, pracownik tej firmy musi je odebrać aż z III piętra), jakich przepisów w zakresie bhp powinien przestrzegać pracownik i pracodawca tejże firmy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych. To dalszy skutek projektowanych zmian do Kodeksu pracy. Resort pracy musi bowiem dostosować przepisy do przepisów UE. Projekt zakłada przeniesienie obecnie obowiązujących norm dotyczących obciążenia fizycznego, dla kobiet (nie będących w ciąży i nie karmiących piersią) między aktami wykonawczymi, rozporządzeniami.
Kinga Grodzicka-Lisek
Ręczne prace transportowe to każdy rodzaj transportowania lub podtrzymywania przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników. Należy pamiętać, że ręczne przemieszczanie i przewożenie ciężarów o masie przekraczającej ustalone normy jest niedopuszczalne.
Jednym z obowiązków pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do ręcznych prac transportowych jest przeszkolenie go w dziedzinie bhp, w szczególności w zakresie prawidłowych sposobów wykonywania ręcznych prac transportowych, w trybie określonym w odrębnych przepisach.
Waldemar Klucha
specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Czy elektryczne paleciaki podlegają także pod przepisy rozporządzenia w sprawie ręcznych prac transportowych? Inaczej mówiąc, czy na elektrycznym paleciaku można transportować po terenie płaskim 450 kg wraz z wagą wózka i palety? Jeśli nie, to jakim przepisom podlegają elektryczne paleciaki, czy jednym punktem odniesienia będzie DTR-ka?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie to są prace transportowe stałe a jakie prace transportowe dorywcze?
Kiedy zakazane jest wykonywanie ręcznych prac transportowych?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych znajdują się pewne ułatwienia dla osób na wózkach, jednak jedno z dzieci (o wadze 60 - 70kg) ma wózek inwalidzki bez skrętnych przednich kółek, a zakręty w korytarzach są dość wąskie. W tego typu placówkach najczęściej pracują kobiety i mocno się nadwyrężają (zwłaszcza nadgarstki), gdy całym ciężarem ciała muszą się opierać na wózku, by przechylić go na tylne koła i skręcić w korytarzach. Wiem, że być może budynek nie spełnia norm dot. ciągów komunikacyjnych, ale to i tak nie rozwiązuje problemu skrętu wózka. Są przepisy regulujące dopuszczalną wagę oraz dystans na jakim można przenosić przedmioty, ale czy są jakieś dot. nacisku? Wózek posiada wszelkie atesty.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jak powinien odbywać się załadunek samochodu ciężarowego rurami PCV o różnych średnicach i długościach 12 metrów?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Co zmieniło się po znowelizowaniu rozporządzenia o ręcznych pracach transportowych w 2009 r .?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
W zakładzie prowadzi się rozładunek surowców, np. cukru, mąki i innych produktów. Masa tych produktów na palecie wynosi niejednokrotnie 1 000 kg. Prace wykonują mężczyźni. Czy można przemieszczać się po terenie utwardzonym do windy lub po samochodzie (paka) ręcznym wózkiem paletowym bez napędu silnikowego? Jaka jest masa transportowanego produktu przeznaczona dla jednego pracownika pracującego ręcznym wózkiem podnośnikowym wraz z masą wózka? Jakie są normy przewożenia dla kobiet?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
W jaki sposób identyfikować i weryfikować zagrożenia na stanowisku pracy pracownika wykonującego ręczne prace transportowe w magazynie oraz sklepie artykułów budowlanych?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone