Sklep
Firma ma siedzibę w miejscowości X, w miejscowości Y ma oddział. Odział ma taki NIP i Regon jak firma główna. W oddziale są kadry i dział bhp. Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy w statystykach należy wykazywać go oddzielnie, czy też wypadek ten należy uwzględnić w firmie głównej?
Ewa Krause
Jak podaje GUS w pierwszym kwartale 2016 r. wydarzyło się już ponad 16, 5 tys. wypadków przy pracy. Pozytywnie nastraja jednak fakt, że w tym roku miało miejsce prawie o 50% mniej wypadków śmiertelnych niż w I kwartale ubiegłego roku. Poznaj pozostałe najnowsze dane w zakres wypadków przy pracy w tym roku.
Kinga Grodzicka-Lisek
Inspektor PIP kontrolował w placówce dokumentację powypadkową i zdarzenia związanych ze zranieniem ostrym narzędziem medycznym za okres 3 lat. Stwierdził, że od stycznia 2012 r. do czerwca 2013 r. nie były ustalone okoliczności i przyczyny wypadków pracowników, osób którzy zranili się ostrym narzeczem medycznym. Czy zdarzenia te ująć w latach, których było zranienie, czy nadać im numery z tego roku? Co robić z osobami, które nie są już pracownikami zakładu i nie ma możliwości kontaktu z nimi? Co zrobić, gdy pracownik nie pamięta zdarzenia lub odmówił zeznania ze względu na błahość sprawy?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kilka lat wstecz obowiązkiem służby bhp było prowadzenie między innymi rejestrów takich jak: rejestr wypadków w pracy, rejestr zwolnień lekarskich z tytułu wypadku w pracy, rejestr wypadków w drodze z pracy i do pracy, rejestr zwolnień lekarskich z tytułu wypadków z pracy i do pracy. Czy w chwili obecnej jest obowiązek prowadzenia przez służby bhp rejestru wypadków w drodze z pracy i do pracy i rejestru zwolnień lekarskich z tego powodu?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone