Sklep
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) dodała fosforan trifenylu (CAS 115-86-6) do kandydackiej listy substancji chemicznych wymagających szczególnej uwagi. Ten toksyczny dla organizmów wodnych związek jest szeroko stosowany w przemyśle, m.in. w produkcji klejów i uszczelniaczy. Jego obecność na liście ECHA podkreśla potrzebę rygorystycznych procedur w celu ochrony zdrowia i środowiska. Dowiedz się więcej o wpływie tej decyzji na zakłady pracy wykorzystujące tę substancję chemiczną.
mgr Karolina Walas gł. specjalista ds. BHP
Diizocyjaniany to w ostatnim czasie jeden z bardzo popularnych związków chemicznych, o których mówi się w branży BHP. Wszystko to za sprawą rozporządzenia 2020/1149 zmieniającego załącznik XVII do rozporządzenia nr 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do diizocyjanianów. Wprowadzone zmiany dnia 24 sierpnia 2023 r. dotyczą dostawców substancji chemicznych i ich mieszanin, jak i samych użytkowników. Artykuł ten omawia obowiązek zapewnienia szkoleń z zasad bezpiecznego stosowania diizocyjanianów podczas pracy, nałożony na pracodawcę przez rozporządzenie REACH.
Kamil Szyszkiewicz
Kto powinien prowadzić szkolenie w celu uzyskania stosownych certyfikatów dopuszczających pracowników do pracy z diizocyjanianami? Czy będzie to firma szkoleniowa, czy zakładowa służba BHP? Jeśli to służba BHP będzie zobowiązana do takiego szkolenia, to jak ma zdobyć do tego uprawnienia? Czy są dostępne szczegółowe wytyczne do realizacji obowiązku, który obliguje pracodawców do prowadzenia takich szkoleń?
24 sierpnia 2023 r. wchodzą w życie regulacje wprowadzone rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/1149 z 3 sierpnia 2020 r. zmieniające załącznik XVII No. 74 do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Dotyczy ono ograniczenia stosowania monomerycznych diizocyjanianów. Wymieniona regulacja nakłada na pracodawcę obowiązek przeszkolenia wszystkich pracowników przemysłowych i profesjonalnych stosujących lub pracujących z monomerycznymi diizocyjanianami.
Rozporządzenie REACH zobowiązuje przedsiębiorstwa wytwarzające substancje chemiczne lub przywożące je do UE, Islandii, Norwegii lub Liechtensteinu, w ilości wynoszącej co najmniej 1 tonę rocznie, do zarejestrowania ich w ECHA. Termin upływa już za 11 miesięcy. Jeżeli brakuje informacji o stwarzających zagrożenie właściwościach substancji chemicznej, należy je opracować i w razie potrzeby dokonać aktualizacji karty charakterystyki.
Lista chemicznych substancji niebezpiecznych zostaje uzupełniona o cztery nowe substancje z grupy ftalanów. Są to substancje zakwalifikowane, w ramach programu REACH, jako endokrynnie czynne (EDC), czyli zaburzające działanie układu hormonalnego człowieka. Zobacz, dlaczego substancje te są niebezpieczne dla człowieka i gdzie najczęściej są stosowane.
Koszty jakie ponoszą przedsiębiorstwa w związku z realizacją przepisów rozporządzenia REACH są konkretne i wysokie zarazem. Zauważyli to uczestnicy konferencji, jaka odbyła się 9 marca 2015 r. w Ministerstwie Gospodarki, na temat kosztów związanych z wdrażaniem rozporządzenia REACH w Polsce. Taki stan rzeczy ma wpływ na sytuację ekonomiczną małych i średnich przedsiębiorstw z branży chemicznej.
Kinga Grodzicka-Lisek
REACH (ang.: Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals – rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń i stosowanie ograniczeń w zakresie chemikaliów. Rozporządzenie REACH ukazało się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 30 grudnia 2006 r. (L 396, str. 1), a weszło w życie 1 czerwca 2007 r. Trzeba jednak zaznaczyć, że z tym dniem zaczęła obowiązywać tylko część rozporządzenia REACH.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE, czyli tzw. rozporządzenia REACH razem z kartą charakterystyki dostawca substancji lub mieszaniny musi przekazać odbiorcy również scenariusze narażenia. Co powinno się znaleźć w takim scenariuszu i jak go sporządzić?
Tomasz W. Grauszspecjalista ds. bhp z czynnikami chemicznymi
Jakie obowiązki ciążą na producencie preparatów leczniczych (firma farmaceutyczna), który stosuje do produkcji substancje farmaceutyczne , w myśl przepisów REACH? Przepisom rozporządzenia REACH podlegają w zasadzie wszystkie chemikalia , jednakże szereg chemikaliów w tym m.in. produkty lecznicze, kosmetyki, dodatki do żywności regulowane są innymi przepisami wspólnotowymi. W związku z tym są one wyłączone spod działania niektórych lub prawie wszystkich przepisów rozporządzenia REACH. Czy przepisy rozporządzenia mają tu zastosowanie?
Anna M. Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone