Sklep
Skoro związki zawodowe mają ustawowe prawo do wyboru społecznego inspektora pracy, który poprzez właściwe szkolenia nabywa wiedzę i uprawnienia do wykonywania swojej funkcji, a nie korzystają z tego prawa, czy pracodawca posiada jakieś uprawnienia z tym związane?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
W przypadku, gdy w zakładzie istnieją cztery związki zawodowe i nie wybrano Społecznego Inspektora Pracy, a związki zawodowe zaaprobowały członków komisji bhp, czy jeden (lub dwa związki) bez porozumienia z pozostałymi związkami, mogą dokonywać kontroli przestrzegania przepisów bhp w zakładzie? Na jakiej podstawie?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Rodzice nie podpisali protokołu powypadkowego ze względu na zastrzeżenia (które dołączyłem do protokołu), więc szkoła zwróciła się do organu prowadzącego o decyzję. Organ prowadzący nakazał rozpatrzyć zastrzeżenia rodziców i utrzymał dotychczasowy zespół powypadkowy, który rozpoczął prace w sprawie uzyskania dodatkowych informacji. W trakcie postępowania zrezygnował z uczestnictwa członek zespołu (zakładowy społeczny inspektor pracy szkoły). Jak mam postąpić, jako przewodniczący, czy mogę sam uzyskać informację, np. od świadka nauczyciela lub ucznia (oczywiście z rodzicem) i zakończyć postępowanie z jednym podpisem, czy zwrócić się należy do organu prowadzącego o powiększenie zespołu powypadkowego?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jeżeli związki zawodowe nie wychodzą z inicjatywą powołania społecznego inspektora pracy w zakładzie czy podjęcie takiej inicjatywy jest obowiązkiem pracodawcy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone