Sklep
W zakładzie pracy, na terenie którego funkcjonuje społeczna inspekcja pracy, łącznie około 50 osób, doszło do wypadku. Jedynym świadkiem wypadku był oddziałowy SIP. Czy SIP może jako jedyny świadek wypadku w pracy, być członkiem zespołu powypadkowego?
Ewa Krause
ekspert zagadnień bhp w prawie pracy
Czy w zakładzie pracy gdzie nie ma utworzonych związków zawodowych zamiast przedstawiciela pracowników może być wybrany Społeczny Inspektor Pracy? Jaka dokumentacja i procedura musi być wykonana, aby powołać Społecznego Inspektora Pracy, jeżeli to możliwe? Na jakich przepisach prawnych bazować?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy. W skład tego zespołu wchodzi pracownik służby bhp oraz społeczny inspektor pracy. W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, kiedy to społeczny inspektor pracy będzie świadkiem wypadku przy pracy. Mogą wówczas pojawić się wątpliwości w zakresie terminu prowadzenia postępowania powypadkowego, jak również czynności realizowanych przez inspektora samodzielnie, bezpośrednio po zdarzeniu.
Czy SIP któremu skończył się (rok temu) 4 letni okres kadencji, w którym pełnił swoja rolę, może to robić dalej? Związki zawodowe nie kwapią się do wytyczenia nowego kandydata SIP, a dotychczasowy ,,bez uprawnień'' pobiera dodatek do wynagrodzenia za sprawowanie tej funkcji.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Społeczna inspekcja pracy to druga służba w zakładzie pracy obok służby BHP, której zadaniem jest nadzór nad zapewnieniem przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Społeczni inspektorzy pracy reprezentują interesy pracowników. Rozmawiają w ich imieniu z pracodawcą, przekazując propozycje mające poprawić warunki pracy. Jak taka współpraca wyglądam, na jakich warunkach się odbywa, odpowiedź na tego typu pytania znajdują się w tym artykule.
Kamil Szyszkiewicz
Czy społeczny inspektor pracy (SIP) jest umocowany, na podstawie Ustawy o społecznej inspekcji pracy, do działania w indywidualnych sprawach pracowniczych dotyczących m.in. wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o udostępnienie wykazu dniówek zjazdowych w celu ustalenia praw jakie przysługują pracownikowi z tego tytułu? Czy z takim samym wnioskiem może się zwrócić do pracodawcy, jako społeczny inspektor pracy, w swojej sprawie?
Czy pracodawca ma prawo nałożyć na społecznego inspektora pracy ewidencje godzin społecznego inspektora pracy, w której wpisuje dni miesiąca, godziny i rodzaje wykonywanych czynności, oraz prac w tym zakresie ?
Do Sejmu trafił właśnie projekt zmian do ustawy o społecznej inspekcji pracy. Ma on zmienić przepisy uznane w zeszłym roku, przez Trybunał Konstytucyjny, za niezgodne z Konstytucją RP, a dotyczące uprawnienia SIP dostępu do informacji zawierających dane osobowe pracownika. Projektowana zmiana zakłada konieczność uzyskania zgody przez SIP od pracowników na wgląd w takie dokumenty.
Kto to jest zakładowy społeczny inspektor pracy?
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik
Konfederacja Lewiatan podważa zakres kompetencji Społecznych Inspektorów Pracy, zarzucając, iż m.in. są zbyt szerokie i ogólnikowe. Jest to jeden z wielu zarzutów zawartych we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy. Wniosek został wpisany na listę spraw rozpatrywanych.
Jak powołać Społecznego Inspektora Pracy . W zakładzie działają trzy związki zawodowe?
Lesław Zieliński
Komisja Prawna Głównego Inspektora Pracy stwierdziła w Stanowisku z 27 września 2012 r., że w myśl przepisów, w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę mandat społecznego inspektora pracy wygasa. Taki pracownik może pełnić funkcję społecznego inspektora pracy u nowego pracodawcy, ale tylko pod warunkiem, że zostanie ponownie wybrany przez pracowników tego pracodawcy.
Marcin Śpiewakowski
Firma X zatrudnia ponad 400 pracowników. W firmie nie ma związków zawodowych zatem nie ma społecznego inspektora pracy. Jest wybrany przedstawiciel pracowników. Przedstawiciel pracowników odchodzi z firmy w pierwszych dniach marca 2012r. W międzyczasie dochodzi do wypadku przy pracy, kto powinien wchodzić w skład zespołu powypadkowego i jakie formalności muszą być zachowane aby nie przedłużać postępowania powypadkowego, a zarazem być zgodnym w wymaganiami prawnymi? Co w przypadku kiedy doszło do wypadku przy pracy, a w skład zespołu powypadkowego wchodzi właśnie przedstawiciel pracowników, który kończy prace w firmie? Postępowanie powypadkowe nadal trwa i z pewnością nie zakończy się przed odejściem przedstawiciela pracowników. Co w takim przypadku pracodawca powinien zrobić, jeżeli wybory nowego przedstawiciela pracowników są planowane pod koniec marca? Kto w takim przypadku powinien wchodzić w skład zespołu powypadkowego?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jak wygląda kwestia organizacji służb bhp w placówce oświatowej, która liczy 80 pracowników? Z przepisów wynika, że nie ma obowiązku tworzenia służby bhp. Czy wystarczy w takim razie powołanie społecznego inspektora bhp? Jakie wymagania kwalifikacyjne powinien on spełniać?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone