Sklep
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. O tym jak szerokie jest to zjawisko wśród zatrudnionych pokazują badania Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB. Odsetek osób zatrudnionych w różnych branżach i sektorach, które doświadczały depresji to aż 64,9% w 2022 r. Dlatego też tak ważne jest zwrócenie uwagi pracowników na ich stan psychiczny. Pracownik powinien wiedzieć, jak zadbać o swój dobrostan, czyli równowagę psychofizyczną w miejscu pracy. Nikt nie zadba o to lepiej, jak sam pracownik. Dlatego podpowiadamy, jak stworzyć własny kodeks dobrostanu psychofizycznego, na zasadzie osobistego bhp dla pracownika.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Pracownicy wykonujący prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej mają prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków gdy ich szeroko rozumiany stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Problem w tym, że za czas powstrzymania się od pracy pracownicy ci nie zachowują prawa do wynagrodzenia – to skutecznie może powstrzymywać zatrudnionych od stosowania kodeksowego uprawnienia.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W każdej firmie należy ustalić czy wykonywane tam prace zaliczyć można do prac szczególnie niebezpiecznych; wykonywanych przez 2 osoby; wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. Następnie należy sporządzić wykazy takich prac. Jednak, czy trzeba sporządzać odrębny wykaz prac wykonywanych przez 2 osoby i prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, czy może wystarczy tylko jeden wykaz prac szczególnie niebezpiecznych? A może wykazy te można ująć w jednym dokumencie?
Halina Góralska
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Jak wiemy pracownik może, w określonych przypadkach, powstrzymać się od wykonywania pracy. Być może pracownicy w Twojej firmie, wykonujący prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej, przy np. niekorzystnej aurze pogodowej – wysokich temperaturach, zimnach ciśnienia, zgłaszają zły stan psychofizyczny uniemożliwiający im wykonywanie swoich obowiązków. Czy wiesz co wówczas zrobić? Sprawdź, czy możesz przydzielić ich do innej pacy?
Anna Słowińska
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Z tego tekstu dowiesz się:
Psychofizyczne zagrożenia na stanowiska pracy są coraz częściej identyfikowane przez specjalistów ds. bhp podczas oceny ryzyka zawodowego. Coraz częściej stres i przepracowanie odbijają się na zdrowiu, a nawet życiu pracowników. A jak wygląda sytuacja w Polsce? 75 % Polaków pracuje po godzinach – wynika z badania Hays Poland – a aż jedna czwarta specjalistów spędza na wykonywaniu obowiązków zawodowych dodatkowe 10-15 godzin tygodniowo.
Są prace, które wymagają szczególnej sprawności psychofizycznej. Wykaz tych prac został określony w przepisach. Każdy pracodawca powinien sprawdzić czy prace wykonywane w jego zakładzie znajdują się na tej liście. Jednak wspomniany wykaz nie jest spisem zamkniętym. Pracodawcy mogą go rozszerzyć. Zobacz jakie prace wymagają szczególnej sprawności psychofizycznej i jak rozszerzyć wykaz u siebie.
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
1 kwietnia 2015r .wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 25 marca 2015 r. w sprawie przeprowadzania testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego funkcjonariuszy celnych (Dz.U. poz. 451). Zastępuje ono dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z 2 grudnia 2010 r. o takiej samej nazwie (Dz.U. nr 230, poz. 1515).
Kinga Grodzicka-Lisek
Czy nasi pracownicy (palacze c.o.), którzy pracują przy urządzeniach energetycznych wysokociśnieniowych (kotły wodne do 150 stopni C na paliwa stałe, płynne, gazowe, o mocy powyżej 50 kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi) muszą przejść badania psychofizyczne?
Lesław Zieliński
Jakie prace wymagają szczególnej sprawności psychofizycznej?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone