Sklep
Jakie rękawice ochronne powinni stosować pracownicy serwisu sprzątającego podczas sprzątania toalet publicznych? Czy powinni oni używań rękawic chroniących przed mikroorganizmami i o podwyższonej ochronie? Jaka minimalna kategoria ochrony powinna być? Co w sytuacji gdy sprzątają różne pomieszczenia higieniczno-sanitarne, czy na rękawice o podwyższonej ochronie nakładać te jednorazowe, czy istnieje jakieś inne rozwiązanie by nie przenosić mikroorganizmów?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Na podstawie przygotowanego przez eksperta Portalu BHP szczegółowego programu szkolenia możesz przygotować i przeprowadzić szkolenie okresowe bhp pracowników zatrudnionych na stanowisku sprzątaczki. Korzystając z tego materiału będziesz mieć pewność, że Twoje szkolenie obejmuje wszystkie zagadnienia konieczne do omówienia podczas szkolenia okresowego bhp pracowników zatrudnionych na takim stanowisku pracy. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i ułatwisz sobie pracę.
Czy osoby sprzątające w szpitalu lub w hotelu przyszpitalnym powinny być objęte szczepieniem, a jeśli tak to proszę doradzić jakim?
Anna Słowińska
prawnik
W firmie zatrudniamy osoby na stanowisku sprzątaczki. Pracownikom kwartalnie wydawane są środki chemiczne służące do mycia, czyszczenia, dezynfekcji. Czy jeżeli z karty charakterystyki wynika, że np. dany środek działa drażniąco na oczy to wpisuję ten środek w karcie oceny ryzyka jako niebezpieczny? Kto powinien zapoznawać pracowników z kartami substancji niebezpiecznych, jeśli na danym stanowisku pracuje się z takimi substancjami? Czy przy każdej zmianie środka czyszczącego (zakładając że zmieniamy go na również niebezpieczny) należy uaktualniać ocenę ryzyka i na nowo zapoznawać pracowników z kartami? Kto powinien mieć w dokumentach karty charakterystyk: bezpośredni przełożony, kadrowy czy może behapowiec?
Halina Góralska
W związku z licznymi zagrożeniami występującymi na stanowisku osoby sprzątającej podzielić je można na trzy części. Jedną z takich części są zagrożenia fizyczne. W tym dokumencie zawarte są przykładowe źródła zagrożeń fizycznych, możliwe skutki zdrowotne i możliwe do zastosowania środki ochrony przed tymi zagrożeniami.
Przeprowadzając ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy sprzątaczki należy zwrócić uwagę również na zagrożenia biologiczne. Oczywiście ich wystąpienie uzależnione jest m.in. od warunków otoczenia, organizacji i sposobu wykonywania pracy. Oto przykładowe źródła zagrożeń biologicznych, możliwe skutki zdrowotne oraz możliwe do zastosowania środki ochrony przed tymi zagrożeniami.
Czy w firmie sprzedającej farby i rozpuszczalniki gdzie występuje m.in. stanowisko sprzedawcy (kontakt z klientem), sprzątaczki (środki chemiczne + kontakt z innymi pracownikami i klientami) można pominąć w ocenie ryzyka zagrożenia czynnikiem biologicznym?
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone