Sklep
GUS udostępnił dane zebrane w I półroczu 2015 r. w zakresie wypadków przy pracy opracowane na podstawie złożonych formularzy Z-KW Statystyczna karta wypadku. Okazało się, że I półrocze br. wypadło lepiej niż I półrocze 2014 r. Nie mniej jednak najwyższy wskaźnik wypadkowości nadal znajduje się w woj. dolnośląskim i warmińsko-mazurskim. Poznaj pozostałe najnowsze dane w zakres wypadków przy pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej odnosząc się do zarzutu, posła S. Szweda, że „ankieta powypadkowa jaką wypełniają przedsiębiorcy ma zbyt wiele pytań otwartych, co powoduje trudności w określeniu przyczyn wypadków” zauważył, iż zmiana takiego dokumentu i stanu rzeczy będzie wymagała opracowania projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.
Podczas posiedzenia 04 listopada 2014 r. Rada Ochrony Pracy przyjęła stanowisko w sprawie rejestracji przyczyn i skutków wypadków przy pracy w 2014 r. Za konieczne uznała opracowanie nowej klasyfikacji przyczyn wypadków przy pracy i jak najszybsze wprowadzenie jej do statystycznej karty wypadku.
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Dnia 30.09.2012 skończyła mu się umowa o pracę, której pracodawca nie przedłużył. Pracownik ma zwolnienie lekarskie do 22.10.2012. Jaki okres zwolnienia chorobowego należy podać w statystycznej karcie wypadku jeśli pracodawca nie ma dostępu do kolejnych zwolnień lekarskich?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy statystyczną kartę wypadku należy wypełniać dwa razy: -na oryginalnym formularzu w formie papierowej, z podpisem pracodawcy, -elektronicznie do GUS (wydruk formularza nie zawiera miejsca na podpis pracodawcy), czy też wystarczy tylko forma elektroniczna karty lecz sporządzona w terminie 14 dni?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik po zakończonej pracy o godz. 15.00 udał się do domu i w czasie drogi z pracy do domu uległ wypadkowi o godz. 15.25. Na tę okoliczność sporządzono kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, uznając to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy do domu. Czy należy sporządzać i wysyłać statystyczną kartę wypadku?
Pracownicy wnosili na noszach pacjenta do pomieszczenia. Jeden z nich w wyniku uderzenia o futrynę drzwi uległ wypadkowi i doznał złamania ręki, ale o nic się nie potknął, ani nie poślizgnął. Jakie w tym przypadku może byś wydarzenie będące odchyleniem od stanu normalnego?
Tomasz Zwolak, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone