Proszę o wsparcie w zakresie planowanego opracowania procedury rozcieńczania podchlorynu sodu stabilizowanego (skład: wodorotlenek sodu 2%, podchloryn sodu 12-14%, węglan sodu 2%). Substancja ta miałaby być rozcieńczana do stężenia odpowiedniego do celów porządkowych, w zakresie bezpiecznym dla pracowników sprzątających.
Stosowanie podchlorynu sodu w środowisku pracy wymaga szczególnej ostrożności ze względu na jego właściwości żrące i potencjalne zagrożenia dla zdrowia pracowników. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy przy rozcieńczaniu podchlorynu sodu? Jakie środki ochrony należy wdrożyć? Oto kluczowe zasady postępowania zgodne z wytycznymi BHP.
Czytaj także: Nowe zasady oznakowania chemikaliów: aktualizacja CLP 2024 >>>
Justyna Głuszczyk
Starszy specjalista ds. BHP
Już od 29 czerwca 2024 r. w Kodeksie pracy zostanie wyróżnione nowe zagrożenie – narażenie pracowników na substancje reprotoksyczne. Pojęcie to pojawia się w związku z koniecznością dostosowania polskiego ustawodawstwa do zmienionych przepisów Dyrektywy 2004/37/WE. Co to oznacza w praktyce? Jak wyróżnienie substancji reprotoksycznych wpływa na działalność wielu podmiotów i obowiązki pracodawców?
Zmiany do Kodeksu pracy wdrażają (z opóźnieniem – państwa członkowskie miały termin na wdrożenie przepisów do 5 kwietnia 2024) do polskiego prawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
Dyrektywa 2022/431 wprowadziła istotną zmianę merytoryczną, rozszerzając zakres dyrektywy z 2004 roku na substancje reprotoksyczne. Ustawa zmieniająca nowelizuje art. 222 Kodeksu pracy w zakresie rozszerzenia go na substancje reprotoksyczne oraz pozwala na wydanie nowego rozporządzenia przez Ministra Zdrowia, umożliwiając wdrożenie przepisów dyrektywy 2022/431 oraz objęcie ochroną pracowników pracujących również w narażeniu na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu reprotoksycznym.
Oto podstawowe zasady i wymagania, które pozwolą przygotować firmę na pracę w kontakcie z substancjami mającymi negatywny wpływ na funkcje rozrodcze, takie jak mutageny, teratogeny i substancje wpływające na płodność.
Karolina Walas