Już od 29 czerwca 2024 r. w Kodeksie pracy zostanie wyróżnione nowe zagrożenie – narażenie pracowników na substancje reprotoksyczne. Pojęcie to pojawia się w związku z koniecznością dostosowania polskiego ustawodawstwa do zmienionych przepisów Dyrektywy 2004/37/WE. Co to oznacza w praktyce? Jak wyróżnienie substancji reprotoksycznych wpływa na działalność wielu podmiotów i obowiązki pracodawców?
Zmiany do Kodeksu pracy wdrażają (z opóźnieniem – państwa członkowskie miały termin na wdrożenie przepisów do 5 kwietnia 2024) do polskiego prawodawstwa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 z 9 marca 2022 r. zmieniającą dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
Dyrektywa 2022/431 wprowadziła istotną zmianę merytoryczną, rozszerzając zakres dyrektywy z 2004 roku na substancje reprotoksyczne. Ustawa zmieniająca nowelizuje art. 222 Kodeksu pracy w zakresie rozszerzenia go na substancje reprotoksyczne oraz pozwala na wydanie nowego rozporządzenia przez Ministra Zdrowia, umożliwiając wdrożenie przepisów dyrektywy 2022/431 oraz objęcie ochroną pracowników pracujących również w narażeniu na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu reprotoksycznym.
Oto podstawowe zasady i wymagania, które pozwolą przygotować firmę na pracę w kontakcie z substancjami mającymi negatywny wpływ na funkcje rozrodcze, takie jak mutageny, teratogeny i substancje wpływające na płodność.
Karolina Walas
W wielu branżach mamy doczynienia z różnego rodzaju ciekłymi odpadami niebezpiecznymi (np. przepracowanym olejem). Również zużyte materiały absorbujące ciekłe substancje niebezpieczne (np. sorbenty nasączone zużytymi substancjami ropopochodnymi), będą takimi odpadami niebezpiecznymi. Warto więc przypomnieć sobie wymagana dotyczące magazynowania ciekłych odpadów niebezpiecznych. Jest to temat szczególnie istotny, gdy te materiały niebezpieczne składowane są w miejscach dostępnych dla pracowników.
Organizacja miejsca magazynowania odpadów niebezpiecznych to złożony i wymagający proces. Celem jest, utworzenie takiego obszaru z jednoczesnym zapewnieniem, bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Dlatego należy zacząć od analizy i wprowadzenia właściwych wymagań z:
Kamil Szyszkiewicz
Z tego artykułu dowiesz się:
jakie kwestie bezpieczeństwa pożarowego należy mieć na uwadze magazynując ciekłe odpady niebezpieczne.
jakie są wymagania dla miejsc magazynować odpady niebezpieczne.
z jakimi zagrożeniami możesz się spotkać w miejscu magazynowania odpadów niebezpiecznych.