Sklep
Od 31 stycznia 2014 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych i mieszanin niebezpiecznych oraz niektórych mieszanin. Nowe brzmienia otrzymały przepisy § 5 ust. 1 pkt 3 oraz § 6 ust. 1 pkt 4.
Od 25 maja nie obowiązują już przepisy regulujące szczegółowe wymagania dotyczące ograniczenia wykorzystywania w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym niektórych substancji mogących negatywnie oddziaływać na środowisko. Zostały zastąpione nowymi, które weszły w życie tego samego dnia.
Proszę o informację w jakie środki ochrony indywidualnej powinni być wyposażeni magazynierzy w przypadku rozszczelnienia opakowań z substancją bardzo toksyczną?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Według nowej propozycji legislacyjnej Ministerstwa Gospodarki ciężki olej opałowy został dodany do wykazu substancji niebezpiecznych, których znajdowanie się w zakładzie decyduje o zaliczeniu go do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
29 maja 2012 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 maja 2012 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje niebezpieczne lub mieszaniny niebezpieczne (Dz.U. z 2012, poz. 601). Obowiązujące już rozporządzenie nakazuje umieszczać znaki ostrzegawcze na pojemnikach służących do przechowywania substancji niebezpiecznych lub mieszanin niebezpiecznych oraz pojemniki i zbiorniki służące do pracy z tymi substancjami lub mieszaninami. Przepisy rozporządzenia przewidują możliwość odstąpienia od oznakowania znakami ostrzegawczymi, o których jest mowa wyżej w przypadku pojemników i zbiorników służących do pracy z substancjami niebezpiecznymi lub mieszaninami niebezpiecznymi przez krótki czas lub gdy zawartość pojemnika lub zbiornika ulega częstym zmianom. Należy jednak w takim wypadku zapewnić szkolenia o zagrożeniach stwarzanych przez substancje niebezpieczne lub mieszaniny niebezpieczne.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jeśli pracownik wykonuje pracę sam przez ok. 6-8 godzin w pomieszczeniu pracy, gdzie ma styczność z substancjami chemicznymi, to czy jest to zgodne z przepisami? Czy musi zgłaszać swoją obecność np. do ochrony?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Mam pytanie odnośnie organizacji stanowiska pracy na którym będzie wykorzystywany klej w którego karcie charakterystyki ujęte jest, że opary w podwyższonej temperaturze mogą podrażniać drogi oddechowe i oczy. Klej będzie nakładany w temperaturze od około 140-180oC. W karcie charakterystyki ujęte jest również, że przy stosowaniu tego kleju należy zapewnić odpowiednią wentylację. Czy powinna być to wentylacja miejscowa (odciąg nad stanowiskiem), czy wystarczy ogólna wentylacja na hali?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie rozporządzenie bądź dyrektywa reguluje wymagania dotyczące preparatów bardzo toksycznych, żrących i zawierających metanol w stężeniach większych niż 3% wagowych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czego i kogo dotyczy rozporządzenie CLP?
Tomasz W. Grausz specjalista ds. bhp z czynnikami chemicznymi
Sprowadzamy z rynku francuskiego farby rozpuszczalnikowe do malowania produkowanych wyrobów. Czy obowiązkiem dostawcy jest opisanie opakowań farb (hoboki 20l) w języku polskim? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
W związku ze zmianą klasyfikacji i oznakowania produkowanych substancji - tlenku i wodorotlenku wapnia - zamierzamy dokonać zmian w oznakowaniu zbiorników i silosów. Czy prawidłowe będzie oznakowanie piktogramami zamieszczonymi w karcie charakterystyki, zgodnymi z CLP?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone