Sklep
Zgodnie z przepisami rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie rejestru pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do 3 lub 4 grupy zagrożenia. Jednak rozporządzenie to nie zawiera wzoru tego dokumentu, a jego przepisy dają jedynie wskazówki, co powinno być uwzględnione w takim rejestrze. Zatem ekspert Portalu bhp opracował przykładowy wór rejestru pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do 3 lub 4 grupy zagrożenia. Możesz go pobrać i dołączyć do dokumentacji bhp w zakładzie pracy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2020 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia, SARS-COV-2 został zakwalifikowany do trzeciej grupy zagrożeń w 4-stopniowej skali ryzyka. Co w praktyce oznacza to dla pracodawców?
Jak prawidłowo powinien być wypełniony rejestr pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych w pozycji: "stopnia zagrożenia spowodowanego działaniem szkodliwego czynnika biologicznego". Jak określić ten stopień narażenia? Czy ma to być forma opisowa, czy jakiś inny określony sposób określenia stopnia narażenia?
Halina Góralska
Podczas niemal każdego szkolenia bhp poruszane są tematy czynników szkodliwych w środowisku pracy. Wśród tych czynników możemy wyróżnić m.in. czynniki biologiczne, które dla wielu pracowników są abstrakcyjnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe omówienie podczas szkolenia bhp. Aby ułatwić Ci to zadanie, ekspert Portalu bhp, przygotował prezentację, którą możesz wykorzystać, omawiając tę tematykę w czasie szkolenia bhp. Ten materiał pozwoli Ci zaoszczędzić czas na przygotowywanie prezentacji oraz usystematyzuje informacje, jakie należy przekazać pracownikom na szkoleniu. Ułatwi Ci przygotowanie się do omówienia tematyki zagrożeń biologicznych podczas szkolenia bhp.
W laboratorium zakładu planowane jest przeprowadzanie testów oraz analiz laboratoryjnych wybranych czynników w materiale biologicznym (chodzi o preparowanie tkanek i osocza ludzkiego). Jakie obowiązki w kwestii BHP musimy w tym momencie spełnić? Czy jest konieczność profilaktycznych szczepień pracowników np. na WZW? Jakie czynniki powinno się zaznaczać w skierowaniach na badania lekarskie?
Pracownik wykonujący prace w kontakcie z glebą, zwierzętami hodowlanymi, bądź przy uprawie roślin narażony jest na podobne zagrożenia biologiczne jak pracownicy gospodarstw rolnych. Przy takich pracach zagrożeniami szczególnymi są zagrożenia wynikające z narażenia na działanie czynników biologicznych, których źródła mogą być spotykane z różnym nasileniem niemal na każdym kroku. Poznaj zatem źródła czynników biologicznych, na które narażeni mogą być pracownicy gospodarstw rolnych lub hodowli zwierzęcych czy uprawiający rośliny.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy
Informacje zawarte w tym artykule:
„Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, nie może zatem uchylać się od wdrażania środków zapobiegawczych, uzasadniając to brakiem stosownej wiedzy o zagrożeniach występujących w danym środowisku pracy.” – stwierdziłNaczelny Sąd Administracyjny wyroku z 19 stycznia 2011 r. sygn. akt. II OSK 58/10.
Anna Słowińska Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Czy w rejestrze pracowników narażonych na działanie szkodliwego czynnika biologicznego zakwalifikowanego do 3 lub 4 grupy zagrożenia należy ujmować również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umowa zlecenie)?
Jan Pióro
Sposób wykonywania pracy przez kosmetyczki powoduje narażenie ich na negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników biologicznych. Mogą się one przedostawać do organizmu przez drogę inhalacyjną (powietrzną), skórną i pokarmową. Przenoszenie zakażenia najczęściej odbywa się przez ręce pracownika.
Czy błędne jest uznanie (przez zespół do tego powołany) w ocenie ryzyka zawodowego na czynniki biologiczne zagrożenia "zakażenia gruźlica" na stanowisku lekarza, pielęgniarki jeżeli jednostka docelowo nie zajmuje się leczeniem tego typu chorób.
dr inż. Adam Słomka
Mamy mieć kontrolę Sanepidu w firmie, w zakresie występowania w środowisku pracy szkodliwych czynników biologicznych oraz ochrony zdrowia pracowników narażonych na te substancje. Czy jest jakiś wykaz takich substancji i konkretnie, co w związku z tym może być kontrolowane?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Skąd mam wziąć rejestr prac narażających pracowników na działanie szkodliwych czynników biologicznych, jaki akt prawny reguluje lub ustala wzór takiego rejestru?
Marcin Papierzprawnik specjalizujący sięw prawie pracy i bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone