Sklep
Obok szkoleń wstępnych z zakresu BHP, które mają charakter strategiczny, przepisy wyróżniają również szkolenia okresowe. Natomiast sezon letni to czas wykorzystywania urlopów. Rodzi się więc pytanie, czy obowiązek zapewnienia szkolenia okresowego, zgodnie z jego częstotliwością, może być przyczyną uzasadniającą odwołanie pracownika z urlopu?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy szkolenie okresowe dla pracodawcy, w formie samokształcenia kierowanego, może trwać 6 miesięcy? Jaką datę należy wpisać w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego dla pracodawców – dzień zaliczenia egzaminu? Od kiedy (której daty) liczy się okres 5 lat ważności szkolenia okresowego bhp w takim przypadku?
Halina Góralska
Kto może być osobą upoważniona przez organizatora szkolenia do podpisu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Jak wskazują statystyki, zmniejsza się w naszym kraju liczba zachorowań na COVID-19. Następuje obecnie coraz dalej idące luzowanie obostrzeń. Można już organizować zgromadzenia. Zatem pojawia się pytanie, czy w związku z tym pracodawca może już organizować szkolenia okresowe bhp stacjonarnie? Czy jednak w związku z nadal trwającym stanem epidemii szkolenia okresowe bhp są wciąż zawieszone? <a >Sprawdź, czy w lipcu możesz już prowadzić szkolenia okresowe bhp dla pracowników w firmie.
Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii COVID-19
W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada:
wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii (jeśli po nim nie wprowadzono stanu zagrożenia epidemicznego).
Zgodnie z obowiązującymi zasadami w czasie epidemii uległ przesunięciu obowiązek przeprowadzania szkoleń okresowych. Co w sytuacji gdy pracodawca zdecyduje się na ich przeprowadzenie w tym szczególnym okresie? Czy istnieje wówczas podstawa do stwierdzenia ich nieważności przez organy kontroli nadzoru nad warunkami pracy?
Wśród osób zajmujących się problematyką bhp, powstała kwestia sporna dotycząca zawieszenia szkoleń okresowych. Czy na czas epidemii zawieszone zostają szkolenia okresowe bhp tylko dla osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, czy tylko dla pozostałych za wyjątkiem robotniczych? A może zawieszono je dla wszystkich stanowisk? Czy w ogóle można organizować szkolenia okresowe np. w formie samokształcenia kierowanego, czy absolutnie nie wolno tego czynić w stanie epidemii?
Czy w związku ze zmianami jakie weszły w 2019 r. w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp można wykonać szkolenia wstępne i okresowe na podstawie umowy zlecenia?
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Choć zmiany w Kodeksie pracy dotyczące zwolnienia ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych oraz wykonywania zadań służby bhp przez pracodawców weszły w życie już jakiś czas temu nadal budzą wiele wątpliwości. A jak wynika z kontroli PIP niestety zmienione przepisy są błędnie stosowane, szczególnie w odniesieniu do zwolnień ze szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych. Dlatego warto zapoznać się przygotowanym przez Portal BHP video-szkoleniem, na którym ekspert wyjaśnia jak w praktyce prawidłowo stosować zmienione przepisy, aby inspektor PIP nie ukarał pracodawcy np. za brak szkoleń okresowych bhp pracowników.
Pracownicy administracyjno-biurowi odbywają szkolenie okresowego bhp w formie samokształcenia kierowanego. Umówiono z poszczególnym pracownikami możliwość przystąpienia do egzaminu w różnych dniach. Czy w takim przypadku formalnym błędem jest wystawienie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia bhp z datami rozpoczęcia kursu i zakończenia, mimo że daty na testach egzaminacyjnych będą różne? Czy koniecznie na zaświadczeniu musi być data odbycia egzaminu, czy może powinna być podana data zakończenia i zamknięcia całego kursu (data ostatniego odbytego egzaminu )? Czy w przypadku kontroli można zarzucić pracodawcy dopuszczenie do pracy osoby nie posiadającej aktualnego szkolenia BHP, jeżeli osoby te są w trakcie samokształcenia?.
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. BHP
Czy pracownicy techniczni, którzy są jednocześnie brygadzistami oraz elektrykami, hydraulikami lub konserwatorami muszą być szkoleni okresowo w zakresie bhp raz na 3lata (jak pracownicy techniczni zatrudnieni na stanowiskach robotniczych), czy może z częstotliwością, np. raz na 5 lat, jak osoby kierujące pracownikami?
Gł. Specjalista ds. bhp
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jakie dokumenty potwierdzające szkolenia okresowe pracowników musi otrzymać pracodawca od zewnętrznej firmy szkoleniowej oprócz zaświadczenia o odbytym szkoleniu okresowym bhp?
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów z zakresu bhp.
Czy istnieje obowiązek przeprowadzania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionym na umowę zlecenie?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy kierownik działu produkcyjnego może przeprowadzać szkolenie okresowe bhp nie mając wykształcenia bhp a tylko szkolenie okresowe i szkolenie dot. udzielania instruktażu stanowiskowego. Na studiach bhp i w czasie kontroli PIP mówiono, że absolutnie taka osoba nie może szkolić bowiem nie ma wiedzy na temat sposobu szkolenia ani też wiedzy dot. tematyki szkoleń okresowych.
Lesław Zieliński
Pracownik zatrudniony na stanowisku inżynieryjno-technicznym szkolenia okresowe odbywa nie rzadziej niż co 5 lat co jest zapisane w Rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860). Co jednak, jeżeli pracownik ten dodatkowo w ramach swoich obowiązków wykonuje prace zaliczane w myśl przepisów do prac szczególnie niebezpiecznych, gdzie w myśl rozporządzenia jednak dla stanowisk robotniczych szkolenie powinno odbywać się nie rzadziej niż raz w roku. Czy aby być zgodnym z przepisami pracownik taki powinien odbywać szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych co 5 lat (co jest prowadzone w formie kursu, seminarium) oraz dodatkowo co roku szkolenie dla stanowisk robotniczych uwzgledniające zagadnienia prac niebezpiecznych (w formie instruktażu)? Czy to jest słuszne rozwiązanie przy którym zostaną spełnione oba wymogi zarówno dla szkolenia pracownika inżynieryjno-technicznego i prac niebezpiecznych, czy nie ma wymogu wysyłania pracownika na oba rodzaje szkoleń.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone