Szkolenia okresowe bhp w czasie luzowania obostrzeń kowidowych– czy można je prowadzić stacjonarnie

Jak wskazują statystyki, zmniejsza się w naszym kraju liczba zachorowań na COVID-19. Następuje obecnie coraz dalej idące luzowanie obostrzeń. Można już organizować zgromadzenia. Zatem pojawia się pytanie, czy w związku z tym pracodawca może już organizować szkolenia okresowe bhp stacjonarnie? Czy jednak w związku z nadal trwającym stanem epidemii szkolenia okresowe bhp są wciąż zawieszone? <a >Sprawdź, czy w lipcu możesz już prowadzić szkolenia okresowe bhp dla pracowników w firmie.
Formalnie przepisy zawieszające obowiązek zapewnienia pracownikom szkoleń okresowych nadal obowiązują. Wydaje się jednak, że nie będzie szczególnym naruszeniem sytuacja, w której pracodawca zorganizuje szkolenie okresowe oczywiście w reżimie sanitarnym. Różnie jednak taka sytuacja może być oceniana przez inspektora pracy.
Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii COVID-19
W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada:
- w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
- w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii,
wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii (jeśli po nim nie wprowadzono stanu zagrożenia epidemicznego).
Szkolenia okresowe bhp w czasie luzowania obostrzeń kowidowych
Odnosząc się do wątpliwości w zakresie możliwości wznowienia szkoleń okresowych bhp w okresie epidemii COVID-19, należy zauważyć, że przepisy nie przewidują takiej opcji w sposób bezpośredni. Inaczej mówiąc nie ma regulacji prawnej, która mówiła by o możliwości organizowania szkoleń okresowych bhp w czasie luzowania obostrzeń kowidowych, przy spełnieniu przez organizatora szkolenia konkretnych warunków w zakresie reżimu sanitarnego.
Czytaj także: Odnotuj w protokole powypadkowym prolongatę ważności szkoleń okresowych bhp i badań lekarskich pracowników na czas epidemii>>>
Uwzględniając powyższe, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstrzymanie się z organizacją szkoleń okresowych, do czasu w którym przepisy regulujące zawieszenie tych szkoleń zostaną uchylone. Takie postępowanie z pewnością nie zostanie zakwestionowane przez inspektora pracy, który ma prawo przeprowadzać kontrolę organizowania szkoleń bhp w czasie epidemii.
Z drugiej jednak strony, trudno zakwestionować działanie pracodawcy jako organizatora szkolenia okresowego, który zapewnił właściwy reżim sanitarny i korzysta z okresu zmniejszonej zachorowalności i śmiertelności związanej z epidemią. Należy jednak mieć na względzie, iż trudno przewidzieć jaka będzie ewentualna ocena inspektora pracy w zakresie takiego postępowania. Jeden inspektor może uznać, iż działanie pracodawcy, uwzględniając reżim sanitarny, może być usprawiedliwione w kontekście zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Inny inspektor natomiast może uznać, iż działanie organizatora szkolenia nosiło znamiona wykroczenia.
Polecamy także: Co z profilaktycznymi badaniami lekarskimi pracowników i szkoleniami bhp, jeżeli zniosą stan epidemii?>>>
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
koronawirus a bhpszkolenia okresoweszkolenia okresowe bhpszkolenia okresowe dla służby bhp
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.