Sklep
Służba bhp jest jednym z najważniejszych organów, które wspierają pracodawcę w wypełnianiu jego obowiązków związanych z zapewnieniem właściwych warunków pracy. Żeby jednak pracować w służbie bhp, potrzebne są odpowiednie wykształcenie i staż pracy, a także posiadanie aktualnego szkolenia okresowego w dziedzinie bhp. Jego przygotowanie bywa z kolei czasochłonne i obejmuje bardzo rozbudowany zakres tematyczny. W e-booku omawiamy zagadnienia dotyczące szkolenia służby bhp, a także prezentujemy praktyczny i pomocny program szczegółowy takiego szkolenia. Dzięki niemu omówisz wszystkie niezbędne tematy.
Jak wskazują statystyki, zmniejsza się w naszym kraju liczba zachorowań na COVID-19. Następuje obecnie coraz dalej idące luzowanie obostrzeń. Można już organizować zgromadzenia. Zatem pojawia się pytanie, czy w związku z tym pracodawca może już organizować szkolenia okresowe bhp stacjonarnie? Czy jednak w związku z nadal trwającym stanem epidemii szkolenia okresowe bhp są wciąż zawieszone? <a >Sprawdź, czy w lipcu możesz już prowadzić szkolenia okresowe bhp dla pracowników w firmie.
Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii COVID-19
W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada:
wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii (jeśli po nim nie wprowadzono stanu zagrożenia epidemicznego).
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Szkolenie okresowe dla służby bhp powinno trwać 1440 minut – taką informację możemy znaleźć czytając portale branżowe czy oferty tego szkolenia. Jeśli wobec tego, każdą z 1440 minut, mamy postrzegać jako zmarnowany czas, to chyba nikt nie chciałby z własnej woli brać w takim szkoleniu udziału. Pytanie jednak, czy tak na pewno musi być? Czy można podejść do zagadnień obowiązkowego szkolenia, z narzuconym programem ramowym w taki sposób, aby chętnie w nim brać udział?
Donat Thomanek, Członek Zarządu SQD Alliance
Kto może przeprowadzić szkolenie wstępne, stanowiskowe i okresowe pracownika służby bhp? Precyzując – jakie uprawnienia musi mieć taka osoba lub firma do powyższych szkoleń? Czy są to szczególne uprawnienia?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy pracownik zatrudniony w dziale bhp w roli koordynatora, będący po szkoleniu wstępnym bhp , z chwilą ukończeniu studiów podyplomowych o kierunku zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy i wydanym dyplomie jest zwolniony z okresowego szkolenia bhp dla służb bhp. Jakie są terminy i warunki jego szkoleń?
Kinga Grodzicka-Lisek
Pracownik zatrudniony na stanowisku inżynieryjno-technicznym szkolenia okresowe odbywa nie rzadziej niż co 5 lat co jest zapisane w Rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860). Co jednak, jeżeli pracownik ten dodatkowo w ramach swoich obowiązków wykonuje prace zaliczane w myśl przepisów do prac szczególnie niebezpiecznych, gdzie w myśl rozporządzenia jednak dla stanowisk robotniczych szkolenie powinno odbywać się nie rzadziej niż raz w roku. Czy aby być zgodnym z przepisami pracownik taki powinien odbywać szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych co 5 lat (co jest prowadzone w formie kursu, seminarium) oraz dodatkowo co roku szkolenie dla stanowisk robotniczych uwzgledniające zagadnienia prac niebezpiecznych (w formie instruktażu)? Czy to jest słuszne rozwiązanie przy którym zostaną spełnione oba wymogi zarówno dla szkolenia pracownika inżynieryjno-technicznego i prac niebezpiecznych, czy nie ma wymogu wysyłania pracownika na oba rodzaje szkoleń.
Tomasz Zwolak
Spółdzielnia zatrudnia około 50 pracowników. Prowadzenie spraw bhp planuje powierzyć pracownikowi, który w miesiącu sierpniu 2011 r. otrzymał dyplom "Technika bezpieczeństwa i higieny pracy”. Obecnie pracownik ten pracuje na stanowisku magazyniera i ma aktualne szkolenie okresowe bhp, zgodnie z obowiązującymi przepisami, które odbył w 2010 r. dla osób kierujących pracownikami. Czy pracownik ten musi odbyć szkolenie okresowe przewidziane dla pracowników służby bhp i kiedy?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone