Sklep
Różne źródła podają różne informacje dotyczące ważności uprawnień do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej po kursie/szkoleniu z udzielania pierwszy pomocy przedmedycznej. Jedne źródła podają rok, inne 2 lata, a jeszcze inne 3 lub nawet 5 lat. Proszę o wskazanie obowiązującego okresu ważność uprawnień pracownika po szkoleniu z udzielania pierwszej przedmedycznej, a tym samym wystawionego zaświadczenia.
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych zz akresu bhp.
Jakie są terminy szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej w placówkach oświatowych? Jak często należy przeprowadzać kolejne szkolenie okresowe dla nauczycieli i pracowników szkół?
Halina Góralska
Czy w szkole ponadgimnazjalnej szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników nie będących nauczycielami może prowadzić pielęgniarka szkolna lub nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Ostatnio do redakcji Portalu BHP nadeszło wiele pytań związanych z obowiązkiem poddawania szkoleniom z pierwszej pomocy (do 1 marca 2019 r.) wszystkich pracowników w szkół, nie tylko nauczycieli. Jak się okazało realizacja tego obowiązku rodzi wiele pytań. Portal BHP skierował zatem zapytanie do MEN o wskazówki w tym zakresie. Jak się okazuje, zdaniem MEN omawianie problematyki pierwszej pomocy tylko w ramach szkolenia bhp nie jest prawidłową formą realizacji tego obowiązku.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Ukończyłem studia podyplomowe z zakresu BHP i pracuję jako pracownik służby BHP. Czy mogę prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej na zlecenie zewnętrznej firmy szkoleniowej, która przeprowadza takie szkolenia w szkołach?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Prowadząc szkolenia okresowe bhp, obowiązkowym tematem jest Pierwsza pomoc. Zapamiętanie jak najwięcej informacji z tej tematyki ma ogromne znaczenie. Dlatego po mówieniu tego bloku możecie przeprowadzić krótki test sprawdzający zakres zapamiętanej wiedzy. W tym celu możecie skorzystać z przygotowanego przez eksperta Portalu BHP testu (do którego dołączony jest klucz odpowiedzi). Dzięki niemu przekonacie się jak skuteczne było Wasza szkolenie, ile pracownicy zapamiętali z przekazanych im informacji.
W trakcie udzielania pierwszej pomocy można napotkać wiele różnego typu sytuacji. Żeby poradzić sobie w każdej z nich, warto stosować zasady udzielania pierwszej pomocy, które pozwalają na skuteczne działanie nawet w nietypowych sytuacjach. Zasady te powinien znać każdy pracownik, więc warto je od czasu do czasu przypomnieć, nie tylko w czasie szkolenia. Zasady te stanowią uzupełnienie do instrukcji udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Ten materiał możesz:
Promowanie i budowanie kultury bezpieczeństwa w firmie Raben Logistics Polska to działanie wpisane w strategie firmy. Jednym z pomysłów na zapobiegnie wypadkom i promującym bezpieczne postawy pracowników jest organizowanie wieloetapowych szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Takie działania przynoszą efekty oddział firmy w Gądkach koło Poznania otrzymał właśnie Certyfikat Bezpieczeństwa Medycznego.
Czy można przeprowadzić szkolenia z pierwszej pomocy oraz ppoż. on-line? Czy przy zaświadczeniu ze szkolenia on-line, muszą być wypisane czas poświęcony na to zagadnienie (tak jak to jest w rozporządzeniu)? Ponieważ tak naprawę nikt nie jest wstanie sprawdzić, kto, ile godzin siedział przed monitorem?
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek wyznaczyć w firmie osoby uprawnione do udzielania I pomocy. Kto może przeprowadzić szkolenia z udzielania I pomocy w firmie? Czy taka osoba powinna posiadać kwalifikacje ratownika medycznego?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Bank Zachodni WBK SA od wielu lat prowadzi świadomą politykę bhp. Podejmowane działania nie ograniczają się tylko do spełniania minimalnych wymagań określonych w przepisach. Bank uruchomił w wewnętrznej sieci portal dla pracowników o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Prowadzi również warsztaty z pierwszej pomocy dla wszystkich pracowników. Poznaj szczegóły projektu.
Marek Wiradyrektor ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w BZ WBK SA
Prawo pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom nie tylko bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ale także systematycznego edukowania w tym temacie. Czy w ramach tego obowiązku znajduje się także szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy? Odpowiedzi udzielił Pan Włodzimierz Rosiński, koordynator szkoleń w ramach projektu NetAkademia.pl.
Czy lekarz lub pielęgniarka mogą prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone