Sklep
Każdy pracownik przed dopuszczeniem do pracy powinien odbyć szkolenie wstępne ogólne. Szkolenie to, jak każde szkolenie bhp, powinno zostać zakończone egzaminem sprawdzającym zakres przyswojenia wiedzy przez szkolonego. Najlepszą oraz najszybszą formą takiego egzaminu będzie test z odpowiedziami prawda/fałsz. Eksperci Portalu BHP przygotowali przykładowy, gotowy do użycia, test z wiedzy, jaką pracownik powinien zdobyć podczas instruktażu ogólnego. Test sprawdzający posiada również klucz odpowiedzi.
Będziemy przenosić pracownika do naszej drugiej firmy (na to samo stanowisko). Czy w związku z tym musimy ponownie poddać przenoszonego pracownika szkoleniu wstępnemu bhp, czy też szkolenia które posiada obecnie będzie aktualne?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.) odbycie:
Czy w związku z trwającą pandemią i możliwością prowadzenia zdalnych szkoleń wstępnych, dopuszczalne jest umieszczenie w aktach pracowniczych skanu podpisanej karty szkolenia wstępnego,pracownika z terenu? Jeżeli tak, to czy jest obowiązek późniejszej zamiany skanu na oryginał dokumentu? Na jakie przepisy powinnam zwrócić uwagę rozpatrując ten temat?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Instruktaż ogólny może być prowadzony przez pracownika wyznaczonego przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu. Czy zatem dobór właściwego pracownika jest autonomiczną decyzją pracodawcy? Co z kryteriami w zakresie wiedzy i umiejętności takiego wyznaczonego pracownika? Czy inspektor PIP może je zweryfikować lub zakwestionować?
Czy instruktaż stanowiskowy dla nowego pracownika może wykonać pracownik z funkcją trenera danego obszaru, nie posiadający szkolenia w zakresie kierowania pracownikami, ale posiadający wiedzę merytoryczną w zakresie wykonywanych czynności?
Kinga Grodzicka-Lisek
Co powinien obejmować instruktaż stanowiskowy w przypadku wprowadzenia zmian w istniejącym już ciągu technologicznym? Czy może być krótszy niż 8 godzin?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy zatrudniając ponownie pracownika po miesięcznej przerwie, lub po przerwie trwającej krócej niż miesiąc, na to samo stanowisko, u tego samego pracodawcy, należy przeprowadzić szkolenia wstępne, czy szkolenia te zachowują ważność z poprzedniego zatrudnienia? Czy są jakieś terminy ważności takich szkoleń, jeżeli chodzi o przerwy w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy?
Jakim szkoleniom wstępnym bhp powinien zostać poddany nowo zatrudniony informatyk? Czy stanowisko to zakwalifikować do grupy stanowisk robotniczych czy administracyjno-biurowych?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Czy można zmodyfikować kartę szkolenia wstępnego? Chcieliśmy umieścić zamiast lub dodatkowo w pkt. 2) **Instruktaż stanowiskowy na stanowisku pracy ............. przeprowadził w dniach .......... r. .............. (imię i nazwisko przeprowadzającego instruktaż). Po przeprowadzeniu sprawdzianu wiadomości i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy Pan (i) Jan Kowalski został (a) dopuszczony (a) do wykonywania pracy na stanowisku: konserwatora. ……….. (podpis osoby, której udzielono instruktażu*) 12.12.2017 r. Zbigniew Malinowski (data i podpis kierownika komórki organizacyjnej) oświadczenie o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym.
prawnik, ekspert prawa pracy
Czy szkolenie wstępne ogólne z zakresu bhp, w firmie gdzie jest zatrudniony pracownik służby BHP, może prowadzić dodatkowo jeszcze inna wyznaczona przez pracodawcę osoba lub osoby, mając na uwadze zapis rozporządzenia "(…) pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniające właściwą realizację programu instruktażu"?
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Dyrektor szkoły przestaje pełnić swoją funkcję z dniem 31.08.2017 r. Na swoim obecnym stanowisku ma ważne badanie lekarskie oraz aktualne szkolenie bhp dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. W dniem 01.09.2017 r. zostaje w obecnej szkole zatrudniony jako nauczyciel. Czy musi przejść szkolenie wstępne bhp i czy trzeba go skierować na wstępne badania lekarskie dla nauczycieli?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Pracownik zatrudniony był na umowie o pracę. Do września 2018 r. ma ważne szkolenie okresowe BHP. Od czerwca br. przechodzi na umowę zlecenie. Czy w takim wypadku powinien przejść ponownie szkolenie wstępne i stanowiskowe?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhp,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Każdego pracownika przed dopuszczeniem do pracy należy poddać szkoleniu bhp – wstępnemu szkoleniu ogólnemu (tzw. instruktażowi ogólnemu). Szkolenie takie składa się z kilku zasadniczych tematów – zgodnie z ramowym programem tego szkolenia zamieszczonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860) – które muszą zostać omówione w czasie jego trwania. Jednym z takich tematów jest zagadnienie „Istota bezpieczeństwa i higieny pracy”. Jednak, co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem? Aby ułatwić Wam to zadanie przygotowaliśmy prezentację, gotową do wykorzystania w trakcie szkolenia wstępnego ogólnego, przy pomocy której z łatwością zaprezentujecie problematykę tego zagadnienia pracownikom.
Czy karta szkolenia wstępnego musi być dokładnie identyczna jak w rozporządzeniu, czyli 1/1? Czy też może być cała zawartość zgodna z rozporządzeniem, ale przełożona na inną stworzoną kartę szkolenia wstępnego?
Prawnik, specjalista ds. prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone