Sklep
Wykonywanie pracy w formie telepracy nie wyłącza możliwości wystąpienia zdarzenia które może być oceniane w kategoriach wypadku przy pracy. Gdy praca jest wykonywana w domu telepracownika ustalenie związku wypadku z pracą nie jest sprawą łatwą. Czy zatem pracodawca oraz pracownik, zabiegający o wykonywanie pracy w formie telepracy, mogą się umówić, że wszelkie nieprzewidziane zdarzenia, które w normalnych warunkach wymagają podjęcia postępowania powypadkowego, są wyłącznie prywatną sprawą zatrudnionego?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Telepraca to obecnie coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Twoja firma również zatrudnia tlelepracowników lub zamierza zatrudnić? Rozważ zatem sytuację, gdy telepracownik ulegnie wypadkowi w czasie pracy. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku pracownik musi wyrazić zgodę na wizję w jego mieszkaniu w ramach procedury powypadkowej? Czy telepracownik może nie zgodzić się na kontrolę w takim przypadku? Oto, jak przygotować się na taką sytuację.
Coraz więcej wiemy o pracach nad nowym projektem indywidualnego kodeksu pracy. Tym razem rąbka tajemnicy co planów zawartych w nim uregulowań uchyliła jedna z ekspertek, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Obok telepracy Komisja chce usankcjonować możliwość świadczenia pracy z domu w nadzwyczajnych przypadkach. Podkreślmy jednak są to plany na przyszłość w przygotowywanym projekcie. Zobacz zatem jakie pomysły mają eksperci Komisji.
Prace nad nowym indywidualnym kodeksem pracy nadal trwają. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma jeszcze 6 miesięcy na dokończenie projektu. Choć prace są już zaawansowane nadal wiele kwestii wymaga wyjaśnienia i określenia. Na dzień dzisiejszy wiadomo jednak, że zmiany obejmą kwestie telepracy i pracy domowej w tym w zakresie bhp. Natomiast, co z samymi przepisami bhp obecnie ujętymi w kodeksie pracy?
Coraz częściej pracodawcy skłonni są do zatrudniania pracowników wykonujących pracę zdalnie. Dzięki tak elastycznemu podejściu pracodawców telepraca staje się coraz częstszym zjawiskiem. Jednak nawet w takim miejscu jak mieszkanie może zdarzyć się wypadek – który będzie spełniał cechy wypadku przy pracy. Rodzi się wówczas pytanie, czy w takim wypadku należy wszcząć procedurę postępowania powypadkowego i jak ma ona przebiegać.
prawnik, ekspert prawa pracy
Z tego artykuł dowiesz się:
Czym jest telepraca i kiedy możemy ją zastosować?
Czy w przypadku telepracy możemy mówić o wypadku przy pracy?
Jak przeprowadzić i udokumentować postępowanie powypadkowe w przypadku telepracy?
19 stycznia 2017 r. o godzinie 15.00 ekspert Portalu BHP będzie uczestniczył w dyskusji, na antenie Czwórki Polskiego Radia w audycji Czat Czwórki, na temat coraz częstszego zjawiska jakim jest praca z domu – telepraca. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Coraz więcej firm oferuje pracownikom możliwość pracy zdalnej w systemie tzw. HOME OFFICE. Dla pracowników z całą pewnością jest to duża korzyść, dla firmy również. Jednak w kwestii bhp taka forma pracy budzi wiele kontrowersji oraz pytań w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Rzućmy zatem nieco światła na pracę w systemie home office i stosowania do niej przepisów bhp.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy tzw. home office i telepraca oznacza to samo?
Jak uregulować kwestie bhp w przypadku tzw. home office?
Jakie jest postępowanie w przypadku wypadku przy pracy w systemie home office?
Popularność zatrudniania w formie telepracy ciągle rośnie. Coraz więcej firm zatrudnia telepracowników. Trzeba mieć na uwadze, że pracownicy zatrudniani w takiej formie również podlegają szkoleniom bhp. Rodzi się jednak pytanie, jak zorganizować szkolenie bhp dla telepracownika? Oto kilka wskazówek które ułatwi Wam to zadanie.
Jerzy Kaczmarek specjalista ds. bhp, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Opolu
Konfederacja Lewiatan poinformowała, że na spotkaniu partnerów społecznych, 3 centrale związkowe oraz pracodawcy jednomyślnie zgodzili się, aby rozpocząć prace nad nowelizacją przepisów o telepracy. Chcą przygotować rozwiązania, które zachęciłyby do stosowania telepracy, a jednocześnie były atrakcyjne dla pracowników. Konfederacja Lewiatan proponuje, m.in. ograniczenie kosztów związanych z wyposażeniem stanowiska pracy w domu, z jednoczesnym zapewnieniem pracownikowi bezpieczeństwa.
Amerykańska firma iPass przeprowadziła wśród pracowników mobilnych firm międzynarodowych działających na całym świecie badanie, z którego wynika, że telepracownicy poświęcają swoim zadaniom jeszcze więcej czasu niż pracownicy etatowi.
Mam pracownika na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży, osoba ta zajmuje się przygotowywaniem i sporządzaniem wycen. Pracuje w domu (przygotowuje oferty i przesyła je pocztą elektroniczną) oprócz tego zdarza się, że jedzie na budowę w celu dokonania rzeczowych wycen. Ponadto na dzień dzisiejszy jeździ swoim samochodem. Co zrobić w sytuacji kiedy pracownik ulegnie wypadkowi przy pracy w domu tzn. jak udowodnić, że w tym czasie akurat pracował? Czy pracownik taki musi mieć dodatkowe badania lekarskie na prowadzenie samochodu? Co jeszcze jako pracodawca powinienem zrobić, aby ten rodzaj pracy był jak najbardziej zgodny z przepisami?
Mariusz Foremniakspecjalista ds. bhp,doktorant w dziedzinie nauk prawnychw Kolegium Społecznych Studiów Instytutów PAN
Jakie obowiązki ma pracodawca a jakie pracownik, gdy jest telepraca?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone