Sklep
Fakt, iż śniegu jest niewiele nie oznacza, że liczne obowiązki zimowe nie pozostają aktualne. Państwo Inspekcja Pracy, jako organ kontroli nadzoru, zwraca uwagę nie tylko na konieczność zapewnienia minimalnej temperatury w pomieszczeniach pracy, ale również na właściwe rozwiązania, które powinny być stosowane względem pracowników zatrudnionych na przestrzeni otwartej w sezonie zimowym.
Sebastian Kryczka,prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Sezon zimowy to czas ponoszenia przez pracodawców dodatkowych kosztów. Zwykle związane są one z koniecznością zapewnienia minimalnej temperatury w miejscach pracy, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP. Kontrole inspektorów PIP w sezonie zimowym pokazują, że część pracodawców wymaganej minimalnej temperatury w miejscu pracy nie zapewnia. Często argumentują, że mają wybór między wypłaceniem wynagrodzenia za pracę a poniesieniem kosztów energii. Czy w takich przypadkach można zastosować odstępstwo od obowiązku zapewnienia temperatur minimalnych w miejscach pracy?
Sebastian KryczkaPrawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Sytuacja na rynku energii, w tym jej ceny, mogą komplikować życie pracodawcom w okresie zimowym. Szczególnie, że to do nich należy zapewnienie właściwego komfortu cieplnego w pomieszczeniach pracy. Nie można wykluczyć, że z czasem pojawią się przepisy przewidujące możliwość stosowania określonych odstępstw od temperatur minimalnych, jednak na chwilę obecną nic takiego nie wynika z najnowszych komunikatów Państwowej Inspekcji Pracy.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Argumenty podnoszone przez pracodawcę, że bez nadzwyczajnych i nieracjonalnych nakładów zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach pracy jest niemożliwe są bezpodstawne, ponieważ odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione jedynie względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną i dużymi kosztami - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jaka powinna być temperatura minimalna w lokalu handlowo-usługowym (sklep), w którym zatrudnia się pracowników?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Jaka jest minimalna temperatura dla sal gimnastycznych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone