Zapewnienie minimalnej temperatury w miejscu pracy bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy

Sezon zimowy to czas ponoszenia przez pracodawców dodatkowych kosztów. Zwykle związane są one z koniecznością zapewnienia minimalnej temperatury w miejscach pracy, zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP. Kontrole inspektorów PIP w sezonie zimowym pokazują, że część pracodawców wymaganej minimalnej temperatury w miejscu pracy nie zapewnia. Często argumentują, że mają wybór między wypłaceniem wynagrodzenia za pracę a poniesieniem kosztów energii. Czy w takich przypadkach można zastosować odstępstwo od obowiązku zapewnienia temperatur minimalnych w miejscach pracy?
Zapewnienie minimalnej temperatury w miejscu pracy to również obowiązek pracodawcy z zakresu BHP
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Obowiązki te wynikają nie tylko z przepisów kluczowego źródła prawa pracy, jakim jest Kodeks pracy, ale również przepisów wykonawczych. Należy pamiętać, że to pracodawca ponosi ryzyko prowadzonej działalności w szczególności ryzyko techniczne oraz organizacyjne. Tym samym to pracodawcę obciążają koszty w zakresie zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W żadnym razie nie mogą być one przerzucane na pracownika.
Właściwe warunki pracy to nie tylko, w zależności od konkretnego przypadku:
-
środki ochrony indywidualnej,
-
odzież i obuwie robocze czy
-
stanowisko komputerowe urządzone zgodnie z wymaganiami bhp oraz ergonomii.
W pomieszczenia, w których odbywa się praca, powinna być zapewniona również właściwa temperatura.
Co oznacza właściwa temperatura w miejscu pracy?
Właściwa temperatura w miejscu pracy to taka, która jest odpowiednia względem rodzaju wykonywanej pracy. Tak, aby zapewniała odpowiednie warunki do metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania. Temperatura w pomieszczeniach pracy nie powinna być niższa niż 14°C, chyba że względy technologiczne nie pozwalają na zapewnienie takiej temperatury w miejscu pracy. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, jak również w pomieszczeniach biurowych pracodawca ma obowiązek zapewnić temperaturę nie niższą niż 18°C.
Przepisy definiują pomieszczenie pracy, ale nie definiują „pomieszczenia biurowego”. Na tym tle mogą powstać spory z pracownikami w zakresie temperatury w biurze. Należy jednak przyjąć, że np. pomieszczenie magazynu, w którym jest usytuowane stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy, urządzone zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, nie jest pomieszczeniem biurowym, nawet jeżeli część pracy odbywa się z wykorzystaniem wspomnianego komputerowego stanowiska pracy.
Minimalna temperatura w pracy pod kontrolą inspektorów PIP
Zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniach pracy jest przedmiotem kontroli inspektorów pracy w sezonie zimowym. Mimo iż z przepisów ustawy o PIP to nie wynika, inspektorzy mają prawo posłużyć się termometrem w celu zweryfikowania czy rzeczywiście w pomieszczeniu pracy panuje wymagana temperatura.
Jeżeli okaże się, że temperatura odbiega od wartości błędu pomiarowego urządzenia stosowanego przez inspektora — na niekorzyść pracowników, wówczas inspektor opisze problem w protokole pokontrolnym. Oczywiście pracodawca do takiego protokołu będzie miał prawo wnieść zastrzeżenia.
Pracodawca, wnosząc zastrzeżenia do protokołu pokontrolnego, może argumentować, że w przepisach ustawy o PIP nie ma informacji, że inspektor może używać termometru — wzorem przykładowo urządzeń rejestrujących obraz czy dźwięk. Powyższe zastrzeżenia nie zostaną jednak przez inspektora PIP uwzględnione.
Ostateczna wersja protokołu kontroli zawierająca opis nieprawidłowości związanych z zapewnieniem właściwej temperatury w pomieszczeniach i miejscu pracy będzie podstawą do wydania nakazu administracyjnego.
Możliwa treść nakazu:
– „zapewnić temperaturę nie niższą od temperatury minimalnej wynikającej z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp”.
Nie należy się spodziewać, że będzie to nakaz obarczony rygorem natychmiastowej wykonalności. Wyjątkiem będzie oczywiście sytuacja, w której temperatura w pracy skrajnie odbiega od wymaganej. Jeżeli taka sytuacja by się zdarzyła, inspektor wyda ustny nakaz wstrzymania prac w pomieszczeniu, w którym temperatura rażąco odbiega od temperatur wskazanych w przepisach.
Czytaj także: Minimalna temperatura musi być zapewniona w miejscu pracy, chyba względy technologiczne na to nie pozwalają>>>
Odwołanie pracodawcy od nakazu zapewnienia minimalnej temperatury w pomieszczeniach pracy — czy ma to sens?
Częstą praktyką jest wnoszenie odwołania od nakazu inspektora zobowiązującego pracodawcę do zapewnienia temperatury minimalnej w pomieszczeniach pracy. W takim przypadku powstaje pytanie:
- czy pracodawca ma prawo wnieść odwołanie do okręgowego inspektora pracy, argumentując, że ze względów ekonomicznych nie jest w stanie zapewnić temperatury na właściwym poziomie?
Niestety okręgowy inspektor pracy jako organ odwoławczy, nie uwzględni takiego argumentu odwołania, które będzie opierało się na przedstawionej wyżej przesłance ekonomicznej. W żadnym razie nie ma możliwości zapewnienia odstępstwa od zapewnienia temperatur minimalnych w pracy. Oczywiście za wspomnianym wyjątkiem, kiedy względy technologiczne nie pozwalają na zapewnienie takiej temperatur. Oczywiście okręgowy inspektor pracy przyjmie do wiadomości argumentację pracodawcy, w postaci przykładowo problemów finansowych przekładających się na trudności z zapewnieniem temperatury wymagane w pomieszczeniach pracy. Jednak jedyne co będzie mógł zrobić to utrzymać w mocy wcześniejszy nakaz inspektora.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
oraz kontroli jego przestrzegania
Słowa kluczowe:
minimalna temperatura w miejscu pracyminimalna temperatura w pomieszczeniutemperatura minimalna
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.