Sklep
Jaka powinna być temperatura powietrza w pomieszczeniu higienicznosanitarnym w zakładzie pracy (w łazience)? Proszę o podanie podstawy prawnej, wskazanie numeru normy.
Halina Góralska
Czy drzwi do szatni i toalet pracowniczych muszą być wyposażone w samozamykacze? Jakim szczegółowym przepisom podlegają takie drzwi?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy w zakładzie pracy gdzie pracuje jednocześnie 5 kobiet i 5 mężczyzn należy zapewnić ustęp w postaci jednej miski ustępowej i jednego pisuaru? Czy wystarczy tylko sama miska ustępowa?
Ewa Krause
ekspert zagadnień bhp w prawie pracy, właścicielka firmy doradczej „Krause Consulting”
„Wskazanie, że hala jest budynkiem tymczasowym i w związku z tym nie ma obowiązku instalowania w nim pomieszczenia ustępowego jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.” Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Sprawdź, kiedy musisz zapewnić pracownikom takie pomieszczenia higienicznosanitarne.
Anna Słowińska
Czy przepisy regulują zasady instalowania pochwytów dla osób niepełnosprawnych w pomieszczeniach higienicznosanitarnych? Na jakiej wysokości należy instalować pochwyty ułatwiające korzystanie z tych pomieszczeń (np. kabina prysznicowa, ustęp, umywalka)
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zakład pracy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne zobowiązany jest dostosować do ich potrzeb miejsce pracy oraz pomieszczenia, z których korzysta niepełnosprawny pracownik. Sprawa dotyczy stanowiska pracy, toalet, szatni, pomieszczeń socjalnych oraz prowadzących do nich ciągów komunikacyjnych.
W budynku biurowym firma wynajmuje 5 kondygnacji nadziemnych, jedynie na jednej z nich pracę wykonują osoby niepełnosprawne, na pozostałych nie, jednakże osoby te mogą się tam udać np. na kilkugodzinne szkolenie, bądź jakiekolwiek spotkanie. Każda z kondygnacji jest wyposażona dodatkowo w wc dla osób niepełnosprawnych, jednakże pracodawca chce zmienić wnętrze jednej z kondygnacji i zamierza zlikwidować właśnie wc dla osób niepełnosprawnych na tej kondygnacji (na stałe nie pracują tam osoby niepełnosprawne), czy może to zrobić? Czy jeśli na danej kondygnacji wykonuje pracę choćby jedna osoba niepełnosprawna, musi już być dla niej dostępna toaleta spełniająca wymagania dla osób niepełnosprawnych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Czy zgodnie z przepisami ubikacje (toalety) powinny być oddzielne dla kobiet i mężczyzn? Czy mogą być koedukacyjne?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy w pomieszczeniach Sortowni Odpadów Komunalnych są wymagane pomieszczenia higienicznosanitarne lub czy mogą być w odległości 20m od pomieszczeń pracy Sortowni?
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone