Sklep
Urząd Dozoru Technicznego przyznał tytuł Lidera Bezpieczeństwa Technicznego 2015. Tytuł ten jest przyznawany w trzech w trzech kategoriach wytwórca, użytkownik i modernizujący przedsiębiorstwom wyróżniającym się w skali kraju wysokim standardem bezpieczeństwa technicznego, innowacyjnością oraz wkładem w rozwój gospodarczy Polski. Poznaj nagrodzone i wyróżnione przedsiębiorstwa.
Użytkowanie urządzeń podlegających dozorowi technicznemu może być źródłem wielu różnych zagrożeń, które przyczyniają się do wypadków przy pracy o charakterze ciężkim lub śmiertelnym. Dlatego istotne jest, aby ich użytkowanie i konserwacja były prowadzone zgodnie z przepisami i zasadami bhp. Czy wiesz, o jakich to urządzeniach mowa i na czym polega owy dozór? Oto kilka wskazówek dotyczących tego problemu.
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Ten artykuł pozwoli Ci:
Zapewnić właściwą konserwację urządzeń i maszyn
Zidentyfikować w firmie urządzenia do obsługi, których wymagane są odpowiednie kwalifikacje
Poznać zakres uprawnień inspektora dozoru technicznego.
Czy wózek tzw. paleciak z napędem elektrycznym o wysokości podnoszenia 2,1 m i udźwigiem 1000 kg musi mieć dopuszczenie do pracy wydane przez UDT?
10 czerwca 2014 r. to data wejścia w życie nowego statutu Urzędu Dozoru Technicznego. Nowy statut został nadany przez Ministra Gospodarki rozporządzeniem z 16 maja 2014 r. i stanowi załącznik do tego aktu prawnego.
W ramach popularyzowania zagadnień związanych z bezpieczeństwem technicznym Urząd Dozoru Technicznego organizuje spotkania informacyjne, w których może wziąć udział kadra zarządzająca, osoby odpowiedzialne za bhp, specjaliści techniczni, personel utrzymania ruchu, użytkownicy urządzeń technicznych oraz osoby zainteresowane tematem bezpieczeństwa technicznego na etapie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń technicznych.
Czy podnośnik nożycowy o udźwigu do 1000 kg i mocy silnika do 0,75 kW oraz ciśnieniu roboczym 150 BAR musi podlegać dozorowi technicznemu z UDT?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Państwowa Inspekcja Pracy na swojej stronie internetowej poinformowała, że 26 lutego zostały podpisane porozumienia z Urzędem Dozoru Technicznego i Wyższym Urzędem Górniczym w sprawie współdziałania. Porozumienia mają na celu przede wszystkim skuteczne zapobieganie zagrożeniom w pracy.
Warsztacie samochodowym jest zainstalowany podnośnik samochodowy dwukolumnowy. Wysokość pomieszczenia to 3,5 m, zarówno fundamenty podnośnika jak i sam podnośnik mają stosowną dokumentację. Podnośnik samochodowy ma udźwig do 3200 kg. Moje pytanie dotyczy odbioru przez UDT - wiem że jest on potrzebny, jednak czy są podnośniki samochodowe tego typu, które nie podlegają UDT? Problem jest bowiem następujący. Urządzenie to jest zamontowane w warsztacie, który obsługuje tylko samochody osobowe, więc kłopotliwe jest znalezienie samochodu osobowego o masie 3200 kg. Natomiast dostawcze auto się nie mieści w pomieszczeniu z podnośnikiem i urządzenie nie podniesie auta na maksymalną wysokość ponieważ wgniotłoby go w sufit. Czy jest zatem jakiś inny sposób na odbiór tego podnośnika? Jakie podnośniki samochodowe wymagają odbioru UDT?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Od jakiej pojemności zbiorniki ciśnieniowe np. kompresory podlegają UDT?
Jakie wózki silnikowe mogą wjeżdżać z rampy do naczep ustawionych z podparciem bez ciągnika siodłowego aby nie doszło do przewrócenia naczepy podczas wjeżdżania i wyjeżdżania z towarem?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jaka jest kara za nieprzestrzeganie przepisów o dozorze technicznym?
Zygmunt Wieczorekspecjalista ds. analiz i prewencjizagrożeń zawodowych
Proszę o wyjaśnienie kwestii dozoru technicznego dla stałego zbiornika ciśnieniowego w agregacie sprężarkowym. Jakie parametry należy brać pod uwagę i jak je obliczać? Jaki rodzaj dozoru stosuje się w danej sytuacji?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bhp
Czy pracownik odsługujący windę towarowo-osobową sterowaną wewnątrz musi mieć uprawnienia UDT dotyczące obsługi windy?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Od jakiego udźwigu suwnice przemysłowe podlegają obowiązkowi zgłaszania do UDT? Jakie przepisy regulują te kwestie?
Czy załadunek do wózków (prędkość podnoszenia wózka wynosi 8,7 m/min) podlega przepisom UDT?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone