Sklep
Z opublikowanych przez GUS informacji wynika, że liczba osób pracujących w warunkach zagrożenia w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych w przebadanej zbiorowości stale maleje. W 2011 r. badaniem warunków pracy objęto 74,9 tys. jednostek zatrudniających 5 413,6 tys. osób. Spośród tej grupy — 525,3 tys. osób pracowało w warunkach zagrożenia, co stanowiło 9,7% zatrudnionych w przebadanych zakładach (liczonych jeden raz w grupie czynnika przeważającego tzn. zagrożenia środowiskiem pracy, uciążliwością pracy bądź też czynnikami mechanicznymi). W 2010 r. w warunkach zagrożenia pracowało 528,8 tys., tj. 9,8% osób objętych badaniem. W 2011 r. spośród osób pracujących w warunkach zagrożenia, co szósta osoba to kobieta.
7 listopada 2011 . w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Wzmocnienie wiedzy i innowacji w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy warunkiem inteligentnego rozwoju Unii Europejskiej”, której organizatorem był CIOP-PIB.
Czy jakiś ogólny przepis określa iż osobom, które pracują powyżej 4 godzin przy monitorze ekranowym należy się dodatek za warunki uciążliwe. Na stanowiskach pracy są zastosowane nowoczesne monitory LCD?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Jakie powinny być warunki bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku napełniania butli sprężonym powietrzem? Gdzie szukać przepisów prawnych w tym zakresie?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy są może jakieś tanie sposoby ograniczenia nasłonecznienia pomieszczeń pracy? W budynku w którym znajduje się Nasza firma okna są od strony południowej więc przez większą cześć dnia pracy słońce operuje w szyby a w pomieszczeniu robi się strasznie gorąco.
Waldemar Krupagłówny specjalista ds. bhpi specjalista ochrony przeciwpożarowej
Proszę o podanie warunków pracy dla lekarza oraz pacjenta podczas pracy przy aparacie do stymulacji elektromagnetycznej - częstotliwość do 50 Hz, indukcja magnetyczna do 2,5 tesli (czy wymagane są pomiary, czy polskie prawo wymaga stref ochronnych)? Sprzęt posiada EN 60601-1-4:1996/A1:1999, EN 60601-2-10:2000, EN 60601-1-2:2001, EN 60601-1:1990/A13:1996, EN ISO 14971:2000/A1:2003, EN ISO 14155-1:2003, EN ISO13485:2003, EN ISO 9001:2000, EN 1041:1998, EN 980:2003.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Gdzie szukać wymogów dla parametrów powietrza w pomieszczeniach produkcyjnych oraz pomocniczych, w których przewiduje się przebywanie ludzi w firmach produkujących wyroby włókiennicze?
Przemysław Ł. Siemiątkowskiprawnik specjalizujący się w zakresieprawa pracy i bhp, doktorant w InstytuciePracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
Czy w pomieszczeniach Sortowni Odpadów Komunalnych są wymagane pomieszczenia higienicznosanitarne lub czy mogą być w odległości 20m od pomieszczeń pracy Sortowni?
Anna Błażejczykspecjalista w DepartamencieNadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Jak powinna wyglądać przykładowa ocena warunków pracy uwzględniająca zagadnienia ergonomii przy pracach związanych z naprawą elementów osłonowych elewacji budynku wykonywanych z drabiny?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy zlecając wykonanie zadaszenia wiaty na podstawie umowy o dzieło trzem osobom bezrobotnym, które miały we własnym zakresie i bez nadzoru wykonać owe prace zleceniodawca odpowiada za wykroczenia w postaci wykonywania prac na wysokości bez zabezpieczenia lub za inne wykroczenia bhp?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła swój plan działania na rok 2011. Znalazły się w nim między innymi działania prewencyjno-kontrolne. PIP informuje nas tym samym do czyich drzwi zapuka inspektor w celu przeprowadzenia kontroli oraz co znajdzie się w głównym punkcie jego zainteresowania podczas kontroli.
Czy prace wykonywane przez pracowników, zatrudnionych jako kierowca-magazynier, polegające na przewożeniu substancji niebezpiecznych (czyściwo nasączone m.in. smarami i olejami), jak również prace na magazynie, można zakwalifikować jako prace o szczególnym charakterze?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Co jest najczęstszym powodem porażeń prądem elektrycznym?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Od czego zależy prawidłowe oświetlenie wnętrz światłem dziennym?
Jerzy Wroński specjalista i rzeczoznawca ds. bhp, były zastępca Głównego Inspektora Pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone