Sklep
Wkrótce powinna zniknąć niejasność przepisów w zakresie zdobywania uprawnień do obsługi wózków jezdniowych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt zmian do obowiązującego od niedawna nowego rozporządzenia sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Projektowane zmiany mają rozwiać wątpliwości interpretacyjne w zakresie wymagań, dla operatorów obsługujących wózki jezdniowe z napędem silnikowym.
Kinga Grodzicka-LisekPrawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp
Czy w myśl nowych przepisów dotyczących wózków jezdniowych wymagane jest prowadzenie książki operatorów, w której ewidencjonuje się kto operował w danym dniu wózkiem?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Nowe rozporządzenie w sprawie wózków jezdniowych wprowadziło konieczność opracowania instrukcji bezpieczeństwa prac transportowych, ale nie tylko. Oprócz tego wraz z nowym rozporządzeniem pojawiły się nowe obowiązki, a także zmiany w zakresie np. uzyskiwania kwalifikacji do obsługi wózków jezdniowych. Podsumujmy, zatem najważniejsze zmiany wprowadzone w sierpniu 2018 r. nowym rozporządzeniem w sprawie wózków jezdniowych.
Czy w myśl przepisów nowego rozporządzenia dotyczącego obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym do obsługi tzw. paleciaka elektrycznego, a więc wózka prowadzonego unoszącego (o wys. unoszenia do 300 mm) wystarczające jest prawo jazdy kat. B?
Czy zaświadczenia o ukończeniu kursu do obsługi wózków jezdniowych, np. z 2004 r. są ważne do końca 2019 roku? Czy pracownicy po tym terminie powinni ponownie ukończyć, z wynikiem pozytywnym, szkolenie przeprowadzone według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego i zdać egzamin państwowy przeprowadzany przez komisję kwalifikacyjną właściwego UDT?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Prace wykonywane przy użyciu wózków jezdniowych z napędem silnikowym z uwagi na specyfikę oraz towarzyszące im zagrożenia mogą stwarzać szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego i wymagają sporządzenia wykazu takich prac. Jednak rodzi się pytanie, czy takiego rodzaju prace mogą być oceniane w kategoriach prac szczególnie niebezpiecznych? Czy należy umieścić je także w wykazie prac szczególnie niebezpiecznych? Jak owe wykazy mają się do siebie?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Bezpieczeństwo i długotrwała praca wózka jezdniowego zależy przede wszystkim od warunków i sposobu jego użytkowania. Dlatego podczas eksploatacji wózków jezdniowych podnośnikowych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim zapewnimy nie tylko dłuższy "żywot" maszyny, ale przede wszystkim zadbamy o bezpieczeństwo pracowników i operatora wózka jezdniowego. Zebrane zasady możecie przedstawić operatorom wózków jezdniowych podczas szkolenia bhp.
Waldemar Klucha specjalista ds. bezpieczeństwa pracy
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
Zapewnicie bezpieczeństwo pracy wózków jezdniowych podnośnikowych
Szybko i sprawnie przygotujecie się do przeprowadzenia szkolenia bhp operatorów wózków jezdniowych
Właściwe zorganizujecie pracę wózkiem jezdniowym zgodnie z nowymi przepisami bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych.
Czy operatorzy wózków widłowych powinni prowadzić codzienną książkę eksploatacji maszyny, jeżeli posiadają karty imienne, a zapis pracy dokonywany jest elektronicznie? Czy każdy dzień musi być wydrukowany i przechowywany w formie papierowej w razie kontroli? Jeżeli tak, to gdzie i jak długo powinny być przechowywane te dokumenty?
Jakie dokumenty potwierdzają kwalifikacje do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych i uprawniają do ich eksploatacji od 10 sierpnia 2018 r., w myśl nowych przepisów rozporządzenia z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym? Jakie uprawnienia i czy tylko wydane przez UDT zachowują ważność bezterminowo?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym pracownik musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz imienne zezwolenie pracodawcy – na obsługę i poruszanie się na terenie zakładu. Zakład, w którym pracuje, ma odrębny budynek już poza samym terenem zakładu. Aby tam dojechać wózkiem jezdniowym trzeba opuścić teren zakładu i przemieszczać się ok. 2 km. Na dzień dzisiejszy zabroniłem przemieszczania się wózkiem poza teren zakładu – wychodząc z założenia, że imienne zezwolenie pracodawcy obowiązuje tylko na terenie zakładu. Jak rozwiązać w tym przypadku problem poruszania wózkiem jezdniowym poza teren zakładu do zewnętrznego budynku?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jakie wymagania należy spełnić, aby organizować szkolenie operatorów wózka widłowego zakończonych egzaminem UDT? Jak to będzie wyglądało gdy wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z 2018 r., poz. 47), czy coś się zmieni?
Jak wynika z danych PIP, zdecydowanie obniża się liczba osób poszkodowanych śmiertelnie w wyniku operowania wózkiem bądź najechania na wózek widłowy. Natomiast zdarzeń o skutkach ciężkich PIP odnotowuje około 200 w skali roku. Niemniej jednak podczas prac przy obsłudze wózków jezdniowych liczba poszkodowanych nadal jest wysoka. Poznaj najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy z użyciem wózków jezdniowych.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Po kontroli ppoż. spółka otrzymała zalecenie wydzielenia, oznakowania miejsca do ładowania wózków elektrycznych. Jakie wymagania musimy spełnić takie miejsce zgodnie z przepisami ppoż. i bhp?
Jeżeli w Twoim zakładzie pracy wykorzystywane są wózki z napędem silnikowym powinieneś zwrócić uwagę na ich wyposażenie. Czy wiesz w jakie elementy, systemy powinien być wyposażony taki wózek aby podczas prac transportowych zapewnić bezpieczeństwo zarówno operatorowi jak i innym pracownikom, czy osobom postronnym? Oto kilka wskazówek na temat wyposażenia wózka z napędem silnikowym warunkującego bezpieczną pracę.
Lesław Zieliński,były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Z tego tekstu dowiesz się:
Jest nowe rozporządzenie określające warunki stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych m.in.: montera rusztowań, operatora wózków jezdniowych podnośnikowych. To kolejne już rozporządzenie dotyczące osób, które zdobyły kwalifikacje do wykonywania zawodu poza granicami naszego kraju, a chciałyby wykonywać go w Polsce.
Kinga Grodzicka-Lisek
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone