Sklep
1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Pracodawca chciałby przeprowadzić reorganizację biura, biuro elastyczne. Podejście ma być takie: praca nie jest już miejscem, do którego chodzimy, lecz zespołem czynności, które wykonujemy, biuro ma być w układzie otwartym, minimalna liczba ścian działowych, brak podziału powierzchni na działy, większość pracowników nie ma przypisanego miejsca pracy – polityka „gorących biurek” (3-4 biurka na 5 pracowników), zamiast indywidualnych stanowisk pracy – wybór kilku rodzajów przestrzeni o zróżnicowanym charakterze pokoje do cichej pracy, sale konferencyjne, otwarte przestrzenie do konwersacji, miejsca wypoczynku, możliwość wyboru miejsca w biurze adekwatnie do aktualnie wykonywanego zadania, polityka czystych biurek, rzeczy osobiste dokumenty trzymane w zamkniętych szafkach z dala od biurek. Moje pytanie dotyczy wymagań prawnych, czy w tak skonstruowanych strefach pracy będą te wymagania spełnione?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych bhp
Ministerstwo pracy przygotowało projekt przepisów regulujących procedurę uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zdobytych w innych państwach UE. Już niebawem obcokrajowcy posiadający kwalifikacje służby bhp, zdobyte w innym państwie, chcąc wykonywać swój zawód w Polsce będą musieli ukończyć staż adaptacyjny i z wynikiem pozytywnym zdać test umiejętności.
Czy wolontariusze powinni przed rozpoczęciem wolontariatu zostać skierowani na badania wstępne oraz, czy podlegają tym samym szkoleniom wstępnym bhp?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
8 lipca 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w otworowych zakładach górniczych. Wdrażają postanowienia dyrektywy Rady nr 92/91/EWG z 3 listopada 1992 r. dotyczącej minimalnych wymagań mających na celu poprawę warunków bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi (Dz. Urz. WE L 348 z 28.11.1992, s. 9 z późn. zm.).
Jakie wymagania BHP należy spełnić przy tworzeniu stanowisk pracy w nowo otwieranej pralni chemicznej?
Lesław Zieliński
3 lipca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 5 marca 2013 r. w sprawie wymagań technicznych dla opryskiwaczy (Dz.U. z 2013 r. poz. 415).
Jakie wymagania w zakresie bhp muszą być spełnione przy magazynowaniu żywych choinek - w odniesieniu zarówno do magazynu jak i magazynierów?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas prac ziemnych szczególnie niebezpiecznych, jak zorganizować pracę w takich warunkach?
Waldemar Kluchaspecjalista ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie
Jakie wymagania bhp w zakresie ogrzewania pomieszczeń musi spełnić zakład pracy?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencjizagrożeń zawodowych
Pracuję w zakładzie szwalniczym. Posiadamy dość duży park maszynowy (maszyn do szycia jest ok.120 szt). Prawie wszystkie maszyny zakupione zostały w latach 1991-2008. Niestety do nich nie posiadamy wręcz żadnych dokumentów. Tylko do kilku maszyn posiadam instrukcje obsługi oraz deklarację zgodności. Czy powinnam dostosować maszyny do minimalnych wymagań, każdą z osobna, czy może wystarczy zrobić tylko do grup maszyn (np. overlock, stębnówka, zyc zack)? Jakie dokumenty powinnam tak naprawdę posiadać do tych maszyn?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek przeprowadzania oceny wymagań minimalnych maszyn i urządzeń, jeżeli maszyny nie mają certyfikatów lub deklaracji zgodności. Kto może takiej oceny dokonać, czy mogą być to pracownicy zakładu, czy fachowcy z zewnątrz?
Waldemar KluchaSpecjalista z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
W zakładzie prowadzi się rozładunek surowców, np. cukru, mąki i innych produktów. Masa tych produktów na palecie wynosi niejednokrotnie 1 000 kg. Prace wykonują mężczyźni. Czy można przemieszczać się po terenie utwardzonym do windy lub po samochodzie (paka) ręcznym wózkiem paletowym bez napędu silnikowego? Jaka jest masa transportowanego produktu przeznaczona dla jednego pracownika pracującego ręcznym wózkiem podnośnikowym wraz z masą wózka? Jakie są normy przewożenia dla kobiet?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone