Będzie procedura uznawania kwalifikacji zawodowych w dziedzinie bhp

Ministerstwo pracy przygotowało projekt przepisów regulujących procedurę uznania kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy zdobytych w innych państwach UE. Już niebawem obcokrajowcy posiadający kwalifikacje służby bhp, zdobyte w innym państwie, chcąc wykonywać swój zawód w Polsce będą musieli ukończyć staż adaptacyjny i z wynikiem pozytywnym zdać test umiejętności.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało właśnie do konsultacji społecznych projekt rozporządzania w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
W dobie otwartych granic i wolnym przepływie pracowników taka regulacja była konieczna. Kwestie potwierdzania kwalifikacji w zawodach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy większość państw członkowskich UE ma już uregulowaną. Przyszła również pora na Polskę. Jak zauważa sam resort pracy w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia „Dotychczas nie było przepisów regulujących uznawanie kwalifikacji w tych zawodach w przypadku osób, które nabyły kwalifikacje zawodowe w państwie członkowskim Unii Europejskiej i chciałyby wykonywać ten zawód na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.”
Mając na uwadze powyższe ministerstwo pracy przygotowało projekt rozporządzenia, który określenia:
- warunki,
- sposób i
- tryb
odbywania stażu adaptacyjnego lub przeprowadzania testu umiejętności w przypadku osób, które nabyły kwalifikacje zawodowe do wykonywania zawodów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w państwie:
a) członkowskim Unii Europejskiej lub
b) członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym
i chcą wykonywać ten zawód na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Organem, upoważnionym do prowadzenia całego postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych byłby Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
Staż adaptacyjny mógłby być odpłatny
Jak wskazuje projekt rozporządzenia zawodami w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy są następujące zawody:
1) technik bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
W projekcie rozporządzenia ministerstwo wskazuje, że staż adaptacyjny miałby odbywać się pod nadzorem opiekuna stażu, którym mogłaby być:
1) osoba prowadząca na własny rachunek działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wykonywania zadań służby bezpieczeństwa i higieny pracy;
2) pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudniony w przedsiębiorstwie w dowolnym sektorze działalności gospodarczej.
Osoba ubiegająca się o uznanie jej kwalifikacji mogłaby sama wskazać takiego opiekuna stażu. Jeżeli zaś osoba, która chce odbyć staż nie wskaże opiekuna mógłby to zrobić organ prowadzący postępowanie (CIOP-PIB).
Natomiast sam staż adaptacyjny mógłby odbywać się na podstawie umowy o pracę lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej. Warto też podkreślić że staż mógłby być zarówno odpłatny jaki nieodpłatny .
Program stażu adaptacyjnego ustalany byłby indywidualnie dla każdego ubiegającego się o uznanie jego kwalifikacji
Według projektu rozporządzenia program i czas trwania stażu adaptacyjnego ustalany byłby indywidualnie dla każdego wnioskodawcy. Niemniej jednak program stażu adaptacyjnego przewiduje w szczególności:
1) zapoznanie się z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej;
2) zapoznanie się z zakresem zadań i uprawnień pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy;
3) uczestnictwo, w charakterze obserwatora, podczas wykonywania przez opiekuna stażu zadań z zakresu służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz korzystania z uprawnień tej służby;
4) wykonywanie zadań z zakresu służby bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym korzystanie z uprawnień tej służby, pod nadzorem opiekuna stażu;
5) omawianie z opiekunem stażu, na konkretnych przykładach, działań podejmowanych w ramach programu stażu.
Koszty stażu pokrywa osoba ubiegająca się o uznanie kwalifikacji
Wato też wspomnieć co nieco o kosztach stażu. Według przekazanego do konsultacji projektu wyliczenia kosztów stażu adaptacyjnego miałby dokonywać opiekun stażu, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie. Samo wyliczenie kosztów stażu uwzględnia wydatki na pokrycie kosztów:
- materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych,
- organizacyjnotechnicznych,
- zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu, a także
- wynagrodzenia opiekuna stażu.
Koszty stażu oczywiście miałaby ponosić osoba ubiegająca się o uznanie kwalifikacji w dziedzinie bhp.
Projekt miałby wejść w życie po 14 dniach od jego opublikowania w Dzienniku Ustaw.
Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.