Sklep
W zakładzie pracy samodzielnie stworzono maszynę. Jaką dokumentację należy stworzyć, ewentualnie jakie badania powinna przejść maszyna, aby móc z czystym sumieniem dopuścić sprzęt do eksploatacji? Zrozumiałą sprawą jest, że firma nie posiada dokumentacji technicznej sprzętu ani żadnej instrukcji. Rozumiem, że przy wprowadzaniu nowej maszyny w gestii kierownictwa jest wykonanie:
Instrukcji stanowiskowej dla danego stanowiska pracy
Instrukcji użytkowania i konserwacji nowego urządzenia
Instrukcji BHP nowego urządzenia.
Czy jakieś dokumenty powinny zostać opracowane?
Kamil Szyszkiewicz
Maszyny były i będą źródłem wypadków, ryzyka tego się nie da wykluczyć całkowicie. Natomiast można je znacznie ograniczać za pomocą działań techniczno-organizacyjnych. Jakie podstawowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa maszyn obowiązują w Polsce? Jakie sytuacje potencjalnie niebezpieczne mogą wystąpić podczas użytkowania maszyn? Jak zaplanować utrzymanie techniczne maszyny? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
W toku postępowania kontrolnego PIP naruszenie przepisów oraz zasad bhp powinno zostać ustalone w sposób jednoznaczny, w oparciu o prawidłowo zebrany i oceniony materiał dowodowy. W tym celu inspektor pracy ma prawo korzystać z pomocy biegłych i specjalistów oraz akredytowanych laboratoriów. Brak takich ustaleń może w niektórych sytuacjach oznaczać uwzględnienie skargi pracodawcy przez sąd.
Anna Słowińska
Jeżeli, z jakichś względów nie ma pewności, czy kupione maszyny spełniają minimalne wymagania, to w tej sytuacji nowy ich użytkownik (pracodawca) musi sam dokonać oceny maszyn i dostosować je do wymagań minimalnych. Potwierdzeniem tej procedury powinien być sporządzony stosowny dokument. Oto wskazówki, jaka powinna być kolejność postępowania w procesie dostosowywania maszyny do wymagań minimalnych.
Lesław Zieliński
Przed wykonaniem pracy dotyczących spełnienia wymagań minimalnych na maszynie musimy przeprowadzić audyt bezpieczeństwa tej maszyny. Czy taki audyt możemy sami wykonać, czy powinniśmy zlecić go firmie zewnętrznej? Jak wygląda to z punktu widzenia prawa?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jak wynika z kontroli PIP pracodawcy nadal mają problem z zapewnieniem minimalnych wymagań bhp w zakresie użytkowania maszyn. Kwestia bezpieczeństwa użytkowania maszyn jest szczególnie widoczna w zakładach produkcyjnych, które w ciągu ostatnich 5 lat nie były kontrolowane przez PIP. Pomocą w tym zakresie ma być program prewencyjny PIP, o którego efektach informował posłów na posiedzeniu Komisji do Spraw Kontroli Państwowej zastępca GIP.
Wymagania w zakresie projektowania oraz wytwarzania urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych o najwyższym dopuszczalnym ciśnieniu przekraczającym 0,5 bara określa nowe rozporządzenie ministra rozwoju.
Jednym z obowiązków pracodawcy, w którego zakładzie użytkowane są maszyny jest poddawanie tych maszyn kontrolom. Natomiast jednym z obowiązków służby bhp jest kontrolowanie stanu bhp maszyn i urządzeń technicznych w zakładzie pracy. Rodzi się jednak pytanie jakie kwalifikacje powinna mieć osoba dokonująca kontroli maszyn i urządzeń?
Ten artykuł pozwoli Ci:
Od 9 czerwca 2016 r. wymagania dla dźwigów stale obsługujących budynki i budowle oraz dla elementów bezpieczeństwa do tych dźwigów, procedury oceny zgodności, zakres dokumentacji technicznej i sposób oznakowania tych dźwigów określa nowe rozporządzanie Ministra Rozwoju z 3 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów.
Kinga Grodzicka-Lisek
Pracodawca zakupił i zamierza zainstalować (we współpracy z odpowiednim młynem) nową maszynę (wentylator trocin), dla której producent wydał dokument "Oryginalna deklaracja włączenia maszyny nieukończonej". W owej deklaracji producent zaznaczył, że "Ponieważ wyrób stanowi maszynę nieukończoną (w świetle dyrektywy 2006/42/WE), nie może zostać oddany do użytkowania do czasu zadeklarowania zgodności maszyny, w której znalazł zastosowanie, zgodnie z wymaganiami tej dyrektywy i pozostałych przepisów". Kto, kiedy i w jakiej formie ma zadeklarować zgodność, co powinien zawierać i jakim przepisom odpowiadać ewentualny dokument?
Nie nadaje się znaku CE dla wyrobów jednostkowych, które nie będą przez producenta wprowadzone do obrotu lub użytkowania. Pracodawca odpowiada jednak za bezpieczeństwo pracy operatorów wykonujących pracę przy instalacji przyjmowania odpadów płynnych, bo takiej instalacji to dotyczy. Zostały wypełnione wszystkie wymagania, dokumentacja, ocena ryzyka, schematy itd. Czy producent musi wypełnić Deklaracje Zgodności Producenta (bez znaku CE), w której gwarantuje że spełnione zostały wszystkie wymagania? jaki to wzór?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy maszyna zakupiona i użytkowana przed wejściem w życie Dyrektywy Maszynowej, po jej sprzedaniu innemu użytkownikowi po wejściu w życie Dyrektywy, podlega wymaganiom minimalnym czy zasadniczym?
Jan M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone