Sklep
Pracownik dojeżdża do pracy własnym samochodem. Średni czas dojazdu do pracy to 40 min. Po drodze miał wstąpić do apteki po leki dla rodziców i je im dostarczyć. Apteka zlokalizowana jest na trasie do pracy, dom rodziców również. Pracownik zeznał, że tuż po godz. 11:00, na 3 godziny przed rozpoczęciem pracy, wyszedł z domu i rozpoczął drogę do pracy. Podczas schodzenia ze schodów zewnętrznych do samochodu źle postawił stopę i doznał skręcenia kostki. Czy tak wczesna godzina rozpoczęcia drogi do pracy może być przesłanką do nieuznania wypadku w drodze do pracy? Czy załatwianie spraw niedotyczących bezpośrednio poszkodowanego może być uznane za życiowo uzasadnioną potrzebę?
Halina Góralska
Jeżeli poszkodowany wskaże świadka wypadku (w drodze do lub z pracy; w pracy), czy należy zawsze go wysłuchać i sporządzić dokumentację? Co zrobić, gdy świadek nie chcę uczestniczyć w ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku lub jest z nim utrudniony kontakt? Czy wystarczą wyjaśnienia poszkodowanego i dokumentacja medyczna?
Osoba zatrudniona na umowę zlecenie, wykonująca usługi gospodarcze na różnych obiektach, mająca nienormowany czas pracy, miała wypadek w drodze z pracy do domu. Czy do takiego wypadku robi się kartę wypadku?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy jest przepis wskazujący kto przeprowadza postępowanie powypadkowe w przypadku wypadku w drodze do lub z pracy? Czy obowiązkowo musi dokonywać tych ustaleń pracownik służby bhp?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Bywa, że pracownicy w czasie pracy wychodzą załatwić sprawę prywatną, wracają po coś do domu – nie informując o tym przełożonego – i w czasie takiego wypadu ulegają wypadkowi. Czy wiesz, jak zakwalifikować takie zdarzenie? Czy dla kwalifikacji zdarzenia ma znaczenie, że pracownik opuścił zakład w czasie pracy bez poinformowania przełożonego? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci przeprowadzenie postępowania powypadkowego i właściwe wypełnienie dokumentacji powypadkowej.
Prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tym tekście:
Pracownica zgłosiła wypadek w drodze z pracy do domu - uczestniczyła w kolizji drogowej. Stojąc samochodem na skrzyżowaniu na światłach inny użytkownik ruchu uderzył w tył samochodu poszkodowanej. Na miejsce został wezwana policja, która ukarała sprawcę wypadku mandatem karnym. Poszkodowana nie udała się do żadnego lekarza ani nie posiada zwolnienia lekarskiego więc domniemam, że nie doznała żadnego urazu. Czy można to traktować jako wypadek w drodze z pracy do domu skoro nie mam potwierdzenia urazu?
Czy wypadek jakiemu uległ pracownik wychodząc z pracy ale na terenie zakładu (poślizgnięcie na parkingu) należy kwalifikować jako wypadek przy pracy czy w drodze z pracy?
Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik zgłosił się do pracodawcy w kołnierzu ortopedycznym zeznając, iż wracając z pracy był uczestnikiem kolizji samochodowej, w wyniku której doznał urazu. Poszkodowany skończył pracę o 14.00 i odbierając po drodze ojca z pracy (pracuje w szpitalu), ok 14.40 był uczestnikiem kolizji samochodowej, do której doszło nie z jego winy. Problem tkwi w tym, iż odbierał po pracy również siostrzenice z przedszkola nie najkrótszą drogą do domu, a dopiero potem ojca z pracy. Czy w obliczu takich okoliczności można uznać to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jaka musi wystąpić przyczyna zewnętrzna aby uznać zawał serca jako wypadek przy pracy?
Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Osoba wracająca z pracy została zaatakowana przez nożownika i posiada rany. Czy można to traktować jako wypadek z pracy do miejsca zamieszkania?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Dostałam informacje od pracownicy, że miała wypadek w drodze do pracy (w dalszym ciągu przebywa na zwolnieniu lekarskim) – z rozmowy telefonicznej i oświadczenia pracownicy wynika, że uraz jakiego doznała (złamanie kości śródstopia) nie wynikał bezpośrednio z jakieś przyczyny zewnętrznej, np. z upadku czy poślizgnięcia się . Pracownica w godzinach porannych szła na pociąg, którym miała jechać do pracy gdy nagle poczuła ból w stopie. Ból był na tyle silny, że postanowiła zawrócić do domu. Tego samego dnia udała się na prześwietlenie, które wykazało złamanie. Czy zdarzenie to należy uznać za wypadek w drodze do pracy?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik otrzymał trzy paczki świąteczne w pracy. Po zakończonej pracy udał się jako pasażer do domu samochodem. Po dojechaniu biorąc paczki z samochodu zarzucił je sobie na plecy. Poszkodowany oświadczył ,że ciężar paczek spowodował przeciążenie pleców, a następstwem było ukucnięcie i poczuł ból w plecach. Następnego dnia udał się do lekarza gdzie dostał 27 dni zwolnienia. O wypadku nikogo nie informując. Wypadek zgłosił będąc tydzień w pracy po zdarzeniu, oświadczając że ma świadka kierowcę samochodu. Czy można zakwalifikować to zdarzenie jako wypadek w drodze z pracy?
Nauczyciel pracuje w wielu szkołach. W każdej z nich pracuje na część etatu. Po zakończeniu pracy w jednej szkole udawał się do pracy do innej szkoły. Pod druga szkołą potknął się na chodniku i upadł czego skutkiem było złamanie ręki. Po wizycie w szpitalu w obu szkołach przedstawił zwolnienie lekarskie i zgłosił w pierwszej z nich zdarzenie jako wypadek w drodze z pracy, a w drugiej jako wypadek w drodze do pracy. Czy na podstawie przedstawionych okoliczności obie szkoły muszą sporządzić pełną dokumentację wypadkową (karta wypadku w drodze do i z pracy)?
Jan Pióro
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone