Sklep
Pracownik po zakończeniu pracy wyszedł z budynku zakładu pracy tylnym wyjściem (na ogrodzony plac zakładowy) i udał się do swojego prywatnego samochodu, który był zaparkowany na tym placu. Ponieważ w ciągu dnia padał śnieg, pracownik przed wyjazdem musiał odśnieżyć samochód. W trakcie wykonywania tej czynności pracownik poślizgną się i upadł doznając urazu. Proszę mi podpowiedzieć: Czy to zdarzenie należy kwalifikować jako wypadek przy pracy, czy jako wypadek w drodze z pracy?
Jan Pióro
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
Pracownik uległ wypadkowi w drodze z pracy. Na miejsce wezwał karetkę, którą został odwieziony do szpitala. Nie ma świadków bezpośredniego zajścia zdarzenia. Czy pracodawca ma prawo odmówić uznania wypadku za wypadek w drodze z pracy?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik zgłosił wypadek w drodze z pracy do domu. Na miejsce zdarzenia wezwano karetkę pogotowia, która zabrała poszkodowanego do szpitala i po udzieleniu pomocy medycznej wydana została karta informacyjna. Świadkiem wypadku był ochroniarz, który wezwał karetkę pogotowia. Pracownik miał się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu po ewentualne zwolnienie L-4. Czy jeżeli takie zwolnienie nie zostanie wystawione, to po sporządzeniu karty wypadku pracownik ma prawo do odszkodowania z tytułu doznanego urazu? Jeżeli tak, to od kogo i jakie trzeba złożyć dokumenty oraz kto je ma złożyć - poszkodowany czy pracodawca?
Pracownicy firmy są zatrudnieni w firmie w Polsce jednak wykonują zadania poza jej granicami. Raz na 6 tygodni jadą do Polski. Wyjazd jest zwykle w piątek po godzinach pracy, a powrót z poniedziałku na wtorek, W poniedziałek pracownicy mają dzień urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Prace rozpoczynają we wtorek. Czy w sytuacji potencjalnego wypadku drogowego w trakcie drogi do Polski i z powrotem, zdarzenie będzie można uznać za wypadek w drodze do pracy /z pracy do domu, biorąc pod uwagę również czas podróży w poniedziałek gdy pracownicy są na urlopie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Jeżeli nie ma bezpośrednich świadków wypadku w drodze do pracy, to czy należy zebrać informacje od tzw. pośrednich świadków wypadku i dołączyć do dokumentacji powypadkowej?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Jakie dokumenty należy zgromadzić jeżeli, wypadkowi w drodze z pracy uległ pracownik prac społecznie użytecznych?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracownik po zakończonej pracy o godz. 15.00 udał się do domu i w czasie drogi z pracy do domu uległ wypadkowi o godz. 15.25. Na tę okoliczność sporządzono kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, uznając to zdarzenie za wypadek w drodze z pracy do domu. Czy należy sporządzać i wysyłać statystyczną kartę wypadku?
Kto ma wykonać dokumentację wypadku w drodze do pracy? Jaka jest tu rola służby bhp?
Proszę o wyjaśnienie, czy wypadek, który miał miejsce w drodze z szatni na parking zakładowy (ogrodzony teren zakładu) zaraz po zakończeniu pracy można zakwalifikować jako wypadek przy pracy zgodnie z ustawą o wypadkach przy pracy? Jeżeli miałby to być wypadek w drodze z pracy, to definicja tego wypadku określa miejsce zdarzenia od bramy zakładu do drzwi mieszkania pracownika. Przyjmuje się pojęcie "zakończenia pracy" jako ustanie związku z pracą, co ma zdecydowany wpływ na kwalifikację wypadku. Pracodawca zaś ponosi odpowiedzialność za stan dróg i parkingów na jego terenie a pracownik po zakończeniu pracy zmuszony jest do przechodzenia określonymi drogami na zewnątrz terenu zakładu lub na wyznaczony parking. Moim zdaniem istnieje w tej sytuacji nadal związek z pracą, jako czynność niezbędna i konieczna.
Czy wypadek na parkingu przyzakładowym (poślizgniecie się na lodzie) zaraz po zakończeniu pracy (po zamknięciu sklepu) jest wypadkiem przy pracy?
Czy wypadek samochodowy w drodze z budowy do stałego miejsca zamieszkania należy traktować jako wypadek przy pracy, czy w drodze do/z pracy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy wypadek w drodze do pracy należy zgłaszać do GUS? Jeżeli tak, to na jakich formularzach?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone