Sklep
W środę wieczorem (30 listopada br.) odnaleziono ciała trzech ostatnich górników poszukiwanych po wstrząsie w kopalni KGHM Rudna w Polkowicach. Tym samym w wypadku śmierć poniosło 8 górników, a 9 zostało rannych. To najtragiczniejszy w skutkach wypadek w KGHM w ciągu 55 lat i pierwszy, w której nie udało się uratować nikogo spośród górników, których poszukiwano – mówił dyrektor kopalni.
4 górników kopalni miedzi KGHM Rudna Północ nie żyje, i 4-rech górników jest nadal poszukiwanych po wstrząsie jaki maił miejsce we wtorek (29 listopada 2016 r.) o godzinie 21.09. "Skala zniszczeń jest tak duża, że musiałem zweryfikować swe wieloletnie doświadczenie w tej kwestii. Zapewniam, że ratownicy zrobią wszystko, aby dotrzeć do swoich kolegów." - powiedział Wiceprezes KGHM Piotr Walczak.
Dzięki działaniom i współpracy WUG z ZUS w górnictwie sukcesywnie zmniejsza się liczba wypadków przy pracy, którego główną przyczyną był czynnik ludzki – czyli błąd człowieka. Jeszcze kilka lat temu 90 proc. wszystkich wypadków w górnictwie spowodowanych było błędem człowieka. W 2015 roku było to już tylko 76 proc. Zobacz, jak można zmienić zachowanie człowieka.
Jak wynika z najnowszego raportu WUG maleje liczba wypadków w polskim górnictwie. Niemniej jednak wypadki się zdarzają, a ich przyczyny leżą zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Świadczy o tym 1 329 wniosków wystawionych przez organy nadzoru do przedsiębiorców o zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego, a także ukaranie 1 211 osób mandatami karnymi na łączną kwotę 504 550 zł.
Kinga Grodzicka-Lisek
Najprawdopodobniej przeprowadzenie wizji w miejscu katastrofy w kopalni Mysłowice-Wesoła, która miała miejsce 6 października 2014 r., będzie możliwe dopiero w przyszłym roku. Warunki wentylacyjne w otamowanym rejonie w dalszym ciągu uniemożliwiają wprowadzenie tam ludzi bez specjalistycznego sprzętu i uprawnień. Poinformował WUG po posiedzeniu Komisji do zbadani przyczyn i okoliczności wypadku.
W nocy, 6 maja br., wywierconym otworem ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu opuścili na głębokość 1 kilometra zestaw łącznościowy – mikrofon z głośnikiem. Pierwsza z podjętych prób nawiązania kontaktu dźwiękowego z zaginionymi górnikami nie przyniosła oczekiwanych skutków – nadal nie ma z nimi kontaktu. Próby będą jednak ponawiane przez około 2-3 dni.
Mimo 18 dni akcji ratunkowej nadal nie udało się dotrzeć do dwóch górników kopalni Wujek zaginionych po wstrząsie 18 kwietnia br. Wykonany odwiert i spuszczenie kamery w miejsce zdarzenia nie przyniosło oczekiwanych skutków. Nadal nie ma kontaktu z poszukiwanymi. Jednak akcja nie ustaje. Kombajn nadal pracuje, ratownicy nadal starają się dotrzeć do kolegów – wciąż idą po żywych.
Ratownicy wciąż nie dotarli do dwóch górników, poszukiwanych po wstrząsie w kopalni „Wujek”, jaki miał miejsce w sobotę, 18 kwietnia 2015 r., chwilę po północy. Obecnie na powierzchni zaczynają się prace przygotowawcze dla ustawienia wiertnicy w celu wykonania odwiertu. Dzięki odwiertowi ratownicy mają nadzieję nawiązać kontakt z poszukiwanymi górnikami. Natomiast pod ziemią składany jest kombajn.
8 kwietnia br. odbyło się kolejne – już 5 – posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, który miał miejsce 6 października 2014 r. w Katowickim Holdingu Węglowym S.A., w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice - Wesoła”, Ruch „Wesoła” w Mysłowicach. Poznaj pierwsze wnioski i nieprawidłowości, jakie przyczyniły się do wypadku.
Brak poprawy bezpieczeństwa na kopalniach zaniepokoił Radę Ochrony Pracy. Odnotowujemy wzrost liczby wypadków przy pracy. Skala wykrytych przez PIP podczas kontroli uchybień jest zatrważająca. Brak szkoleń bhp, oznakowania miejsc niebezpiecznych, urządzeń i instalacji energetycznych. Po przeanalizowaniu danych ROP przedstawiła swoje propozycje na poprawę sytuacji. Poznaj proponowane działania.
Jak pokazują ekspertyzy, przedstawione na posiedzeniu Komisji do zbadania wypadku w kopalni „Mysłowice - Wesoła” Ruch „Wesoła”, 4 lutego b.r., prawdopodobną przyczyną wypadku było zapalenie metanu w wyniku pożaru endogenicznego. W kopalni nie prowadzono również profilaktyki pożarowej zgodnie z założeniami projektu technicznego ściany. Wizja lokalna będzie możliwa nie wcześniej jak we wrześniu.
Prawie 50% przyczyn wypadków przy pracy w kopalniach odkrywkowych i otworowych stanowią przyczyny organizacyjne. Tak wynika z danych przedstawionych w raporcie przygotowanym przez PIP wraz z Wyższym Urzędem Górniczym na posiedzenie Rady Ochrony Pracy, które odbyło się 20 stycznia br. Raport dotyczy bezpieczeństwa pracy w kopalniach odkrywkowych i „otworowych”.
Tylko jednego z 17 oskarżonych w sprawie katastrofy w kopani Halemba Sąd skazał na 3 lata więzienia. Wobec 14 –tu oskarżonych Sąd wydał wyroki w zawieszeniu i grzywny, w tym wobec byłego dyrektor kopalni. Natomiast 2 z oskarżonych uniewinnił. W uzasadnieniu sąd wytknął oskarżonym poddanie się rutynie w działaniu i łamanie przepisów.
13 maja 2014 r. w Somie, w prowincji Manisa w zachodniej Turcji doszło do wybuchu i zawału w prywatnej kopalni głębinowej węgla. Potwierdzono już śmierć 201 osób, a 2 km pod ziemią na ratunek wciąż czeka na ratunek jeszcze ok. 200 górników.
Niestety długo nie trzeba było czekać na pierwszy śmiertelny wypadek w górnictwie w 2013 roku. W nocy z 3 na 4 stycznia w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej zginął 38-letni górnik. Został przygnieciony oderwaną od stropu łatą węgla dwumetrowej długości.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone