Sklep
Okres wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z realizacją takich samych obowiązków pracowniczych, jak w sytuacji gdy strony nie myślą o rozstaniu. Jest to niezależne od tego, czy inicjatorem rozwiązania umowy o pracę jest pracownik, czy pracodawca. Oznacza to, że do ostatniego dnia wykonywania pracy należy zapewnić zatrudnionemu bezpieczne warunki pracy. Czasem nawet w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, trzeba będzie skierować pracownika na badanie profilaktyczne i zapewnić szkolenie bhp. W żadnym razie wręczanie pracownikowi wypowiedzenia z pracy nie zwalnia z powyższych obowiązków, niezależnie jak krótki jest okres wypowiedzenia.
Sebastian Kryczka
Pracownik przedstawił pracodawcy zaświadczenie lekarskie w treści: "Ze względu na przygotowanie do korekty wzroku proponuje przejściowo nie wykonywać prac związanych z pyłem". Pracodawca nie ma możliwości zmiany stanowiska pracy, w związku z tym wystawił pracownikowi skierowanie do lekarza medycyny pracy w celu upewnienia się czy pracownik może wykonywać dalej pracę na swoim stanowisku. Pracownik dostał skierowanie i jednocześnie wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, ale badań nie wykonał, a na drugi dzień poszedł na zasiłek chorobowy. Czy w związku z tym można wręczyć wypowiedzenie dyscyplinarne? Czy takie przedstawione zaświadczenie jest wiążące dla pracodawcy?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Likwidacja stanowiska pracy bywa uznawana za najbezpieczniejsze uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. To przekonanie bierze się zapewne stąd, że w takim przypadku nie trzeba udowadniać niskiej jakości pracy zatrudnionego, nieodpowiedniego stosunku do obowiązków, czy braku wymaganych umiejętności. Bogate orzecznictwo w tej kwestii wskazuje jednak, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.
Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę. Bowiem na pracodawcy ciąży obowiązek odmowy dopuszczenia do pracy pracownika, który nie przedstawi aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 16 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 469/99
Anna Słowińska
Nie ma przeszkody do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona kara porządkowa, gdy kara tego przewinienia jest na tyle znacząca, że okoliczności i konsekwencje (nawet ewentualne) jego popełnienia uzasadniają przekonanie pracodawcy o niemożności dalszego zatrudnienia pracownika – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2015 r. I PK 171/14.
Prawnik; Vox Poland Pomoc Prawna
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone