Sklep
Czy można podpisać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP za pomocą podpisu zaufanego? Czy przepisy pozwalają na taki podpis?
Sebastian Kryczka,
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Kto może być osobą upoważniona przez organizatora szkolenia do podpisu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Halina Góralska
Czy pracodawca może przechowywać w aktach osobowych pracownika oryginały zaświadczeń o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp przez pracownika? Po jednej z kontroli PIP, inspektor pracy zaproponował, że można przechowywać oryginały zaświadczeń ze szkoleń okresowych bhp w aktach osobowych pracownika i nie trzeba wydawać pracownikom oryginałów tych zaświadczeń. Czy takie postępowanie jest prawidłowe i jaka jest ku temu podstawa prawna?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak powinno wyglądać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp? Co należy wpisać w rubryce "podać rodzaj szkolenia i grupę osób, dla których jest przeznaczone"? Czy należy wpisać: dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp, czy może jest jakaś inna krótsza, uproszczona forma wskazania grupy szkoleniowej?
Czy jeżeli szkolenie okresowe zostanie przeprowadzone po wymaganym terminie - z uwagi na epidemię COVID-19 - tzn. po okresie np. 3,5 roku, to należy zamieścić jakąś informację na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp lub w teczce osobowej pracownika o przyczynie odroczenia tego terminu?
W nowym wzorze zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego bhp mamy podział na liczbę godzin teoretycznych i praktycznych. W jakiej grupie pracowników należy wpisać godziny po stronie zajęć praktycznych?
Przypominamy, że od stycznia 2020 r., obowiązują już tylko nowe wzory protokołupowypadkowego i druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp. Więcej na ten temat znajdziesz na Portalu BHP. Tu znajdziesz również aktualne wzory obowiązujących dokumentów.
Czy w nowych wzorach karty szkolenia wstępnego bhp i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w rubryce oznaczenie pracodawcy i odpowiednio nazwa organizatora szkolenia należy wpisać samą nazwę pracodawcy czy zamieścić pełną nazwę zakładu pracy? Czy można stosować pieczęć nagłówkową z danymi pracodawcy?
W tym roku zmianie uległy wzory kilku dokumentów bhp, m.in. protokół powypadkowy, druki dokumentów z zakresu szkoleń bhp. Przypominamy, że wraz z końcem roku upływa również koniec okresu przejściowego, kiedy to można było używać zarówno starych wzorów tych druków jak i nowych.
Kinga Grodzicka-Lisek
Jaki zapis, w świetle wprowadzonych zmian w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp, powinien znaleźć się na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp zorganizowanego dla nauczycieli w miejscu, które na zaświadczeniu oznaczone jest jako pełna nazwa szkolenia (podać rodzaj szkolenia i grupę osób, dla których jest przeznaczone)?
Już 28 czerwca 2019 r., wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wprowadzają one m.in. nowy wzór karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp. Jednak to nie wszystko co ulegnie zmianie w przepisach. Dowiedz się zatem, jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Do opiniowania trafił właśnie projekt rozporządzenia zmieniającego obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz nowych wzorów zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i karty szkolenia wstępnego zaktualizowane oraz dostosowane do niedawno zmienionych przepisów zostaną m.in. przepisy dotyczące szkoleń okresowych. Zobacz na czym mają polegać zmiany.
Pracownicy administracyjno-biurowi odbywają szkolenie okresowego bhp w formie samokształcenia kierowanego. Umówiono z poszczególnym pracownikami możliwość przystąpienia do egzaminu w różnych dniach. Czy w takim przypadku formalnym błędem jest wystawienie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia bhp z datami rozpoczęcia kursu i zakończenia, mimo że daty na testach egzaminacyjnych będą różne? Czy koniecznie na zaświadczeniu musi być data odbycia egzaminu, czy może powinna być podana data zakończenia i zamknięcia całego kursu (data ostatniego odbytego egzaminu )? Czy w przypadku kontroli można zarzucić pracodawcy dopuszczenie do pracy osoby nie posiadającej aktualnego szkolenia BHP, jeżeli osoby te są w trakcie samokształcenia?.
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. BHP
Prowadzący działalność szkoleniową w zakresie bhp jako placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego lub ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego podlega się nadzorowi pedagogicznemu sprawowanemu przez kuratorium oświaty. Wówczas placówki prowadzone w tej formie i firmy szkoleniowe posiadające wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych są zobligowane do wydawania zaświadczeń o ukończeniu kursu w dziedzinie bhp według wzoru określonego w załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 622).
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone