Sklep
Głowna Inspektor Pracy zwraca uwagę posłom, których obecnie kadencja dobiega końca, na braki w znajomości przepisów w związku z ich projektem zmian do Kodeksów pracy i karnego. Projekt zakłada m.in. rozszerzenie odpowiedzialności pracodawcy w kwestii praw pracowniczych (w tym bhp) wobec osób wykonujących pracę na podstawie m.in. umów cywilnoprawnych. Poznaj szczegóły opinii GIP na temat projektu.
Kinga Grodzicka-Lisek
Po posłach VII kadencji Sejmu pozostało kilka niedokończonych kwestii i prac. Taką niezakończoną sprawą możemy nazwać poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W projekcie proponuje się m.in. rozszerzenie ochrony z tytułu naruszania praw pracowniczych i bhp na osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę.
Szykują się kolejne zmiany w zakresie przepisów bhp. Już niebawem wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, ma zostać zastąpiony nowym wykazem prac zakazanych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Prace uciążliwe, niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowa kobiet w ciąży i karmiących piersią dostaną ściśle określone i zebrane w nowym rozporządzeniu. Poznaj szczegóły.
Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie bhp przy ręcznych pracach transportowych. To dalszy skutek projektowanych zmian do Kodeksu pracy. Resort pracy musi bowiem dostosować przepisy do przepisów UE. Projekt zakłada przeniesienie obecnie obowiązujących norm dotyczących obciążenia fizycznego, dla kobiet (nie będących w ciąży i nie karmiących piersią) między aktami wykonawczymi, rozporządzeniami.
Już niebawem czekają nas kolejne zmiany w Kodeksie Pracy. Tym razem mają one dotyczyć doprecyzowania zakazu zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Komisja Europejska zgłosiła do tego przepisu zastrzeżenia, uznając go za niezgodny z postanowieniami dyrektywy dotyczącej zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia.
Ledwie kilka dni temu weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy, a tu już mamy propozycje kolejnych. Tym razem z inicjatywą nowelizacji występuje Minister Gospodarki. Projektowane przez niego zmiany mają ograniczyć koszty pracodawców wynikające z przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników. Wejście w życie tej noweli to początek 2016 r.
Od 1 kwietnia 2015 r. do Kodeksu Pracy zostają wprowadzone zmiany w zakresie wykonywania wstępnych badań lekarskich pracowników. Zmiany dotyczą zwolnienia z obowiązku kierowania pracownika na wstępne badania lekarskie. Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy następuje na mocy ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r., poz. 1662).
Od 1 kwietnia 2015 .r do Kodeksu Pracy zostaną wprowadzone zmiany na mocy uchwalonej przez Sejm 7 listopada 2014 r. ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Zmiany w Kodeksie Pracy dotyczyć będą wstępnych badań lekarskich. Ustawa czeka na podpisanie przez Prezydenta RP.
Od 17 stycznia 2013 r. pracodawca rozpoczynający działalność nie musi już zawiadamiać na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Nie musi również dokonywać takiego zgłoszenia, gdy jedynie rozszerza swoją działalność poprzez wybudowanie nowego działu w zakładzie pracy.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
17 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa z 9 listopada 2012 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 2).
Od 17 stycznia 2013 r. pracodawca rozpoczynający działalność nie musi już zawiadamiać na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy oraz właściwego państwowego inspektora sanitarnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.
Przemysław Ł. Siemiątkowski prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone